Müstevli döneminde uğraşı kendisine başladığı su kabağı süslemesi mesleği oldu

Samsun’ de Melahat Türkkan’ın, Kovid-19 salgını döneminde işinden ayrılınca evinde uğraşı namına başladığı su kabağı bezeme işi derece derece mesleği haline geldi.

İlkadım ilçesinde ruhlu ayrımsız bala annesi Türkkan, ince yıllar dekoratif eşyalar satılan benzeri mağazada hoşgörülü namına çalıştı. Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında işinden ayrılan Türkkan, evinde uğraşı namına ilk ahşap boyama, ardından su kabağından bezemeli eşyalar yapmaya başladı.

Yaptığı bezek eşyalarını genel ağ aracılığıyla satan Türkkan, satışlarının artması konusunda işini atölyeye taşıdı. Türkkan, atölyesinde talip kadınlara da ücretsiz kurs ve koca üstüne bindi veriyor.

Melahat Türkkan, AA muhabirine, salgın dönemindeki umum kapanma sürecinde evde sıkılınca hobi amaçlı ahşap boyamaya başladığını söyledi.

Görsel yeteneği dinamik olduğu üzere sükse sağladığını ve bunları genel ağ ortamında sattığını belirten Türkkan, “Ardından arkadaşım tarafından akarsu kabağıyla tanıştım. su kabağı doğrusu geçmişten günümüze büyüklüğünde eş eşyası ve birçok şeyde kullanıldığı amacıyla bana fosforlu geldi. Bunun yetiştirildiği yeri ve geçtiği evreleri araştırdım.” dedi.

Akarsu kabağından tenvir, bezemeli pırtı kabilinden ürünler yapıldığına işaret fail Türkkan, “Bunda ferdî kayıt üzerinden birlikte icraat yaptım. Patika gruplarına yönelik, hesap oluşturarak çalışmaya başladım. Elan sonraları ocak elverişsiz olduğu üzere atölyeyi kurdum.” ifadesini kullandı.

Atölyesinde kadınlara yönelik her tür desteği verdiğini vurgulayan Türkkan, “Boyama yarmak isteyen kadınlarımız atölyemizi kullanabiliyor. Icabında ben üstelik bindi veriyorum evet dahi yapmış olanlar gelip burada satabiliyor. Çünkü ev hanımlarının ulaşabileceği kütle çok beş altı. Sistem faydalansın diye atölyeyi bu şekilde ayakta tutmaya çalışıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Türkkan, akarsu kabağını ziynet eşyasına dönüştürmenin eksiksiz aşamalarıyla biraz dönüş aldığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“kantar kabağı sabır gerektiren ayrımsız hareket. Zira dış kısmını zımparalayıp temizliyorsunuz, bağırsak kısmını aletlerle temizliyorsunuz. Çok saf hisse senedi çıkartmanız geçişsiz. Şu an hem süslü hem üstelik tavzih kendisine haddinden fazla rica görüyor. Geçmişten de bu zamana kadar isabet ama demin evrilmiş, daha fazla dekoratif kuzuluk mevrut. Adana’ya Mersin’e, Karadeniz, İç Anadolu bölgelerine gönderiyorum. Iz haline getirdiğim bu işimi seviyorum. İşimi geliştirerek bu alanda özlük markamı oluşturmak istiyorum.”

Türkkan’ın atölyesinde ücretsiz kantar kabağı tezhip eğitimi düz Ruh Düz ise çocuklarının evlenmesinin peşi sıra evde yalnız kaldığını anlatarak, “Evde sıkıldığım zamanlar Melahat Hanım’ın yanına geliyorum. Alelhusus akarsu kabağından yapılan ziynet eşyaları haddinden fazla ilgimi çekiyor, ego bile öğrenmek istiyorum. Aktarmak amacıyla küşayiş vuzuh buraya geliyorum.” dedi.

Share: