Muş’un avrat uçan top takımı 1. Tabur hedefiyle için bitmeme ediyor

Uçan Top Kadınlar 2. Loda 16. Grup’ta mücadele fail Muş Yurdum ve Toyluk Spor Kulübü, 1. Yığın hedefiyle başladığı sezonda oynadığı 10 karşılaşmanın 9’unu rakiplerine kategori vermeden kazandı.

Muş’ta kızların voleybola yönlendirilmesi amacıyla 3 yıl evvel Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde kadın uçan top takımı kurulması üzere emek başlatıldı.

Müdürlük bünyesindeki antrenörler birlikte kentteki okulları ve yurtları dolaşıp, turnuvalar düzenleyerek tespit ettikleri yetenekli kız öğrencileri takımın bünyesine aldı. Türkiye Voleybol Federasyonu Lehçe Klasman’üstelik uğraş fail sporcular, güzeşte sene ortaya koydukları başarıyla Kadınlar 2. Lig’e yükseldi.

Bu zaman 16. Grup’ta oynadığı 10 maçtan 9’unu 3-0 kazanarak liderliğe yükselen Muş ekibi, ligin ardından play-off müsabakalarında dahi benzeri başarıyı sergileyerek 1. Takım’e yükselmeyi hedefliyor.

Kulüp Başkanı Hasan Yarçin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muş Yurdum ve Toyluk Spor Kulübünün 2019 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın talimatıyla kurulduğunu söyledi.

Takımda darülfünun ve ortaöğretim öğrencilerini ayrımsız araya getirdiklerini tamlayan Yarçin, “Voleybolu ve farklı mağaza sporlarını genele yaymaya çalışıyoruz. Ana amacımız 2. Yığın’dahi savaş eden ekibimizi 1. Lig’e örtmek. Takımımız belli tıpkısı düzeye geldi. Bakir transferler yaparak takımı güçlendirip 1. Loda hedefine makul ilerleyeceğiz. Haddinden Fazla kalburüstü sporcularımız var. Hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Eş sporcu sayımızı 2 katına çıkardık”

Uçan Top İl Temsilcisi Ramazan Konak ise Türkiye Voleybol Federasyonu adına Muş’ta eş takımlarıyla ilişkin kullanılmamış benzeri organizasyon başlattıklarını aktardı.

Kulüp başkanı ve Cahillik ve Spor İl Müdürlüğünün desteğiyle altyapıdan alınan sporcularla takımın 2. Takım’e itila başarısı gösterdiğini dile getiren Han, şunları kaydetti:

“Bu sene yolumuza yoğun dizgin devam ediyoruz. Takımı kurarken tıpkı amacımız vardı. Muş’taki kız çocuklarının voleybola yönlendirilmesi, voleybolun tanıtılması ve ilimizdeki lisanslı sportmen sayısının artırılmasıydı. Bunu dahi başardık. Karı sporcu sayımızı 2 katına çıkardık. Takımımız dolgunca durumda. Amacımız play-off maçlarında liyakatli olup, ilimizi 1. Öbek’da yeryüzü dolgunca şekilde belirtmek. Daha geçmiş ilimizde koca voleybol takımlarımız vardı. 2. Klasman’bile mücadele ediyorlardı. Bu sene 2. Loda’dahi ‘Muş’un sultanları’ olsun dedik. Topluluk kentte bire bir cümbüş yarattı. Böyle bitmeme etmesini ümit ediyoruz.”

“Play-off’u garantiledik”

Kulübün antrenörü Nesip Polat da okulları dolaşıp, üniversitede ve KYK yurtlarındaki öğrencilerle turnuva düzenleyerek bir nice sporcuya ulaştıklarını belirtti.

Geçen sene elde ettikleri başarıyla 2. Loda’e yükseldiklerini nâkil Polat, “Grupta bir numara sıradayız. Hedefimiz 1. Grup’üstelik mücadele etmek. Bunun amacıyla sıkı idman yapıyoruz. Hedefimize tehlikesiz adımlarla ilerliyoruz. Ekol meslek dolaşarak bu yetenekleri keşfettik. Onlara güveniyoruz ve başarılı olacağımıza inanıyoruz. Play-off müsabakalarına katılmayı garantiledik. İnşallah o maçlarımızı üstelik kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

Takımın itidalli oyuncusu Diyarbakırlı Dilan Güdücü, 6. sınıfta voleybola başladığını ve Muş’ta darülfünun okuduğunu bildirerek, “Takımla bu yıl itilaf imzaladım. Gayet sunturlu gidiyor. Şu an birinci sıradayız. Antrenmanlarımız de çokça verimli geçiyor. Haftada 3 idman yapıyoruz. Çok güzelce bire bir ortamımız var. Haddinden Fazla mutluyuz. İnşallah böyle devam bedel. Voleybola beden eğitimi öğretmenim sayesinde başladım. Boyum mufassal olduğu amacıyla voleybola yönlendirdi. Takımımızın muvaffakiyetli olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Oyunculardan Muşlu Rojda Çetinbaş ise “Muş Spor Lisesi öğrencisiyim. Antrenörlerimiz okula gelerek beni izledi ve sonrasında takıma aldılar. Demincek 2. Küme’dahi savaş ediyoruz. Kendim ve takımım yerine haddinden fazla mutluyum. yavaş yavaş hedefe ilerliyoruz. 10 maçtan 9’unu kazandık. Hedefimiz artan tamam maçları birlikte yolmak.” şeklinde rey belirtti.

Share: