Mütekait akşın Samsun’dan Hakkari’ye pedal çevirdi

Samsun’üstelik oturan 66 yaşındaki zahmetli akşın Mehmet Ersoy Binali, bisikletle Türkiye turu hayali amacıyla Hakkari’ye ayakçak çevirdi.

Emekli olduktan sonra hayalini kurduğu bisikletle Türkiye turu projesini hayata geçiren Binali, 20 periyot önceki Samsun’dan yola çıktı.

Kilometrelerce misil katederek Hakkari’ye vasıl Binali, AA muhabirine, mesleğinden kontekst yıllardır bisiklet sürdüğünü, zor olduktan sonra bile bu tutkusunun bitmeme ettiğini söyledi.

İzmir Ata Yahşi Natür Spor Kulübünün dahi yöneticisi olan Binali, kentin doğasına, insanına hayran kaldığını belirterek, bütün derrace tutkunlarını Hakkari’ye davet etti.

Bisikletiyle 5 yıldır Türkiye turları düzenlediğini anlatan Binali, şöyle konuştu:

“Son turumu, kulübümüzün sporcusu olan ve tıpkı süre geçmiş gidiş geliş kazası sonucu kaybettiğimiz Ağababa Yahşi’nin namına yaptım. 20 günden bu yana yoldayım, 1090 kilometre posta geldim. Buradan Başkale, Tatvan ve Muş üzerinden Samsun’a gitmeyi düşünüyorum. Hakkari çok iptila ettiğim ayrımsız vadi. Ülkemin insanlarından şurası istiyorum, istem gözünü açsınlar. Hakkari’ye gelsinler, buranın cennet olduğunu görsünler. Hakkari, dağları ve doğasıyla ülkemin sunma evire çevire yerlerinden biri. Hakkari’ye geldiğimde kendimi Artvin’bile hissettim. Doğası benziyor. Kentte yaşayan adamakıllı insanların sıcaklığını gördüm. Ati yıl elan çok arkadaşla gelmeyi düşünüyorum.”

Share: