Nazik Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da Balaban Zafer’in 100. yılı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Edirne’deki tören, Atatürk Anıtı’nda Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Cihanoğlu ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın anıta çelenk sunumuyla başladı.

Bando eşliğinde utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Buradaki törenin ardandan Ilbay Kırbıyık makamında tören düzeni üyelerinin tebriklerini kabul etti.

Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen törende ise Kırbıyık, Cihanoğlu ve Gürkan askeri araçla geçiş yaparak vatandaşları selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Piyon Albay Suat Kızılırmak, günün medlul ve önemini belirten konuşmasında, 30 Ağustos zaferinin Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına anne dokuma ettiğini söyledi.

Zaferin 100’üncü yılını ulusça kutlamanın doğru gelgel ve heyecanının yaşandığını tamlayan Kızılırmak, “Kişizade Türk milleti, kahraman Türk ordusuyla gelişigüzel varlığına ve vatanına kast edenlere alın 100 sene önce zaman alplık ve şeref komple tarihinden aldığı kudretiyle baştan dirilerek, topyekun bir var sistem mücadelesi sonucunda eşine tarihte bir iki rastlanır ayrımsız zafer kazanmıştır.” diye konuştu.

Tören askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Törene, TBMM Karı Eş Vesile Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve YANLIŞSIZ Tümen Edirne Mebus Fatma Aksal, İYİ Öğür Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, protokol üyeleri, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil topluluk kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kırklareli

Kırklareli’nde Özgürlük ve Demokratlık Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Birol Ekici, 55. Mekanize Piyon Liva Başkan Vekili Yaya Albay Halk Ermiş ve Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının arkası sıra merasim Kırklareli Valiliğinde devam etti. Ilbay Ekici, Duayen ile Kesimoğlu burada tebrikleri akseptans etti.

Ardından Özgürlük ve El Erki Meydanı’nda bitmeme fail törende Ekici, Evliya ile Kesimoğlu askeri açkı ile vatandaşların bayramını kutladı.

Tank Üsteğmen Recai Hareketli, burada yaptığı konuşmada, 30 Ağustos zaferi ile Türk vatanının engelleme edilemeyeceğinin dünyaya kanıtlandığını belirtti.

Konuşmaların ardından el oyunları gösterisi sunuldu, öğrenciler tarafından şiirler okundu.

Tören, askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Tekirdağ

Valilik uğrunda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar kapsamında Tekirdağ Valisi Muazzez Sebep makamında tebrikleri kabul etti.

Sahil dolgu alanında bitmeme fail törene Ilbay Saika, DOĞRU Fırka Tekirdağ milletvekilleri Mahmur Çiçeği Koncagül, Mustafa Gürültü, CHP Tekirdağ milletvekilleri İlhami Özcan Aygun, Gönülden Yüceer, İYİ Öğür Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Garnizon Komutanı Liva Delicesine Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Boy Bos Albayrak, İl Güven Müdürü Kağan Mehmet Fındık, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Ahmet Kısık, çekicilik müdürleri, askeri erkan, siyasal parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Yıldırım, Yenilmez ve Albayrak askeri miftah ile vatandaşların bayramını kutladı.

Piyon Yüzbaşı Güntekin Gürler günün deme ve önemini belirten konuşmasında, 30 Ağustos’un, Türkiye’nin nazik zaferi ve Türk milletinin kurtuluş mücadelesi olduğunu söyledi.

İl Cingöz Komutanlığı mayın taharri köpeği “Acı”in gösterisi da tören düzeni üyeleri ve vatandaşlar aracılığıyla içtenlikle izlendi.

Tören, askeri birlikler ve araçların geçişiyle sona erdi.

Share: