Nazır Gurur: “(Elazığ merkezli sarsıntı) Afeti kıpırdak Malatya’mızda halk birliğiyle zor günlerin üstesinden geldik”

– Icra Vekili Çekicilik: ” (Elazığ merkezli sarsıntı) Afeti ruhlu Malatya’mızda el birliğiyle yumruk günlerin üstesinden geldik”

ANKARA – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çalım, “Afeti dinamik Malatya’mızda halk birliğiyle edisyon günlerin üstesinden geldik. Yaraları sarmakla kalmadık, nazirsiz bir dönüşümü başlattık” dedi.

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur, 24 Familya 2020’de meydana mevrut Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya’da, zelzele sonrası dönüşümün anlatıldığı ayrımsız video yayınladı. Vekâlet tarafından yapılan bağlanmış açıklamada ise meydana mevrut depremde hasar gören ve yıkılan binaların namına TOKİ yoluyla yerli mimariye akla yatkın, çevreye ve iklime duyar emniyetli konutlar mensur edildiği ve yıpranmamış konutlarda işlek vatandaşlar üzere okullar, camiler ve otopark kabil toplumsal teçhizat alanları yapıldığı bildirildi.

“Yaraları sarmakla kalmadık, eşsiz bire bir dönüşümü başlattık”

Icra Vekili Gelgel, resmi toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Afeti aktif Malatya’mızda ahali birliğiyle edisyon günlerin üstesinden geldik. Yaraları sarmakla kalmadık, nazirsiz bire bir dönüşümü başlattık. Yeni binalar düz yazı ettik, bir tane benzeri afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık. Bayram verdik, Sözümüzü tuttuk” ifadelerini kullandı.

“Malatya’da şu anda kısaca 8 bin basamak üretimi yapıldı”

Videoda Malatya’da yapılan çalışmalar karşı bilgi veren Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Malatya İl Müdürü Uca Laloğlu, “Malatya’da şu anda kestirmece 8 bin göz üretimi yapıldı. 88 derslikli okulumuz tamamlandı. Malatya halkının hizmetine sunuldu” diye konuştu.

“317 ev, 1 cami, 56 ticarethaneden oluşan bir kentsel tahavvül çalışması yapıldı”

Doğanyol ilçe merkezinde depremden yeryüzü çok etkilenen mahallelerin bulunduğunu söyleyen Doğanyol Belediye Başkanı Kağan Bay ise, “Kestirmece bir buçuk, iki yıl süren aynı çalışmanın akabinde 317 bölük, 1 cami, 56 ticarethaneden oluşan aynı kentsel inkılap çalışması yapıldı. Tıpkı kaymakamlık daima yenilendi” açıklamasında bulundu.

Share: