NAZIR GURUR ‘İLK EVİM-İLK İŞ YERİM’ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum, geçkin açıklanan Cumhuriyet tarihinin sunu nazik sosyal hane projesiyle ilgili, “Milletimizi yeryüzü çok sevindiren şey, bakir yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 indirim oldu. İlk etabın yatırım maliyeti 422 milyar teklik. Bu bedelin yüzde 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk defa hususi tıpkısı bölük hakkına cemaat olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan tüvana kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geri Cumhuriyet tarihinin sunma şişman sosyal hane projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ekim kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek proje kapsamında Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gelgel İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen sosyal bölük hamlesine ilişik alçalma edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki bire bir otelde planlı toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Bulut dahi düzlük aldı. Vekil Gelgel, zaman başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin başvuru aldığını belirtti. Icra Vekili Kurum, projeyle konut ve kira fiyatlarında üstelik düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN BASAMAK

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını belirten Icra Vekili Alım, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla birlikte, zait ayrımcılık yerine ifade ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla 12 bin 500 ev ayırıyoruz. Mânialı kardeşlerimize gine bir şekilde 12 bin 500 göz ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize da 50’şer bin ev kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK SEFER ÖZEL BÖLÜK HAKKINA SAHİP OLACAKLAR

Nazır Hava, “Gençlerimiz bu projeyle ilk defa hususi bir ev hakkına erbap olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonraları doğan dinç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler. Müracaat amacıyla 18 yaşı kıstasımız var. Toplumsal göz projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde bildirme bir iki ayrımsız sene ikamet etmesi veya o ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Gelişigüzel haneden hemen bire bir başvuru hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üstünde konuta başvuracaklarsa hane, gelişim hesabına başvuracaklarsa iş yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 KARI 2 BİN 800, 3 ARTI 1 KARI 3 BİN 187 LİRA

Nazır Çekicilik, “Milletimizi sunma çokça sevindiren husus, bakir yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 iskonto oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız toplumsal ev projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin teklik fiyata cemaat 2 fazlalık 1 konutlarımıza, maaş 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle bu konuta topluluk olacaklar. Mecmu 850 bin teklik fiyatla 3 zait 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Elan önceki 14 bin ve 16 bin olarak açıklanmıştı. Yapılan memur aylık artışları vesilesiyle da bu oranları artırdık. İstanbul’bile kerte geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımıza başvuru kapımız zahir” dedi.

Vekil Kurum, taksitlerin sözleşmeden sonradan başlayacağını ve bütün kat bedelinin yüzde 10’unun peşinat kendisine verileceğini söyledi.

Konutların 50 binini İstanbul’dahi, 18 binini Ankara’dahi, 12 bin 500’ünü İzmir’üstelik, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’üstelik, 7 bin 500’ünü Konya’de, 4 bin 500’ünü Kayseri’bile yapılıyor.

SOSYAL HANE SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAK

Nazır Çekicilik, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız hane sayısını inşallah bu projelerle birlikte 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda sosyal ev sahibi vatandaşlarımızın sayısı üstelik kısaca 10 milyona başarmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLER

Alt yapıları ve imarı tamamlanmış arsalar bile sunulduğunu tamlayan Vekil Alım, “Bütün 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız hazır. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki tür arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar bağımsız milletvekili konutların yapılacağı arsalar. Konut büyüklükleri de 105-150 metrekare arasında değişen konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl mehil ile faizsiz bire bir şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 sene içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Maharet bindi vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diyerek konuştu. Nazır Hava, paylı parsel amacıyla da mahiye 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİ

Nazır Gelgel, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize bakir aksiyon yerlerimizi sunacağız ve 10 bin nüsha gelişim yerimizi önceki etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya büyüklüğünde 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin bakir hareket yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 teklik taksitle, 120 ay vadeyle sanayicimize, tüvana girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

BASAMAK VE KİRA FİYATLARI BILE ETKİLENECEK

Bakan Hava, “Yuvalarımızın iş yerlerimizin toplam envestisman değeri yaklaşık 900 milyar liralık. İlk etabının yatırım maliyeti 422 milyar teklik. Bu bedelin yüzde 40’ını de devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan aşkın mali ve üretime dönük tıpkı hesaplı hareketliliği başlatacak. Familya ve icar fiyatlarında zaten proje duyulur duyulmaz dun gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.Share: