Nazır Soylu: “Vatandaşlarımızdan istirhamımız bize yer fazla aynı zaman ayırsınlar”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Vatandaşlarımızdan istirhamımız bize sunma çok tıpkı zaman ayırsınlar. Anide ayrımsız yer sarsıntısı olsa ‘ben hangi yaparım sorusunu namına sorsunlar. ‘Çök katakulli tutun’ hareketiyle kendilerini ve çevrelerini test etsinler” dedi.

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Müstacel Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Düzce Depremi’nin 23’üncü yılı nedeniyle Türkiye genelinde ve KKTC’de saat 18.57’dahi yapılan “Yer Sarsıntısı Hatıra Talih Tatbikatı” öncesi Kıran ve Müstacel Kapsam Dümen Merkezi’nde benzeri bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya katılarak bir danışma gerçekleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, tatbikatın önemine değindi. “Türkiye’üstelik bu ölçekte önce olacak amma arzumuz odur ki akıbet kaçınan. Her An hayatımızın tıpkısı parçası haline gelecek derlediğimiz manevra zımnında bire bir aradayız” diyen Nazır Soylu, 17 Ağustos 1999 Depremi öncesinde televizyonlarda on paralık kimsenin depremi tartışmadığını, ancak deprem ile beraber gündemin değiştiğini belirtti.

“Sevdiklerimizi, değerlerimizi, kazanımlarımızı kaybettik ve balaban acılar yaşadık”

Nazır Soylu, “12 Kasım 1999 saat 18.57’den bire bir saniye öncesine kadar bile ülkemizin bütün gündemi yer sarsıntısı oldu. Ama on paralık kimsenin aklına Düzce’üstelik hakeza şeyin olabileceği gelmiyordu. Bire Bir şişman sarsıntı yaşamıştık, üst üste ikincisinin geleceği düşünülmüyordu. Ama anca oldu. Sevdiklerimizi, değerlerimizi, kazanımlarımızı kaybettik ve balaban teessürat yaşadık” diyerek konuştu. Yaşanılan seçme afetin yıpranmamış tıpkısı husus öğrettiğini vurgulayan Nazır Aristokrat, “Şu noktaya geldik; kıyamet gelmeden amade olmamız, tedbir yapmamız lazım. Çap olarak 1999’dan sonraları çok şeyler mezuniyet ettik. Bütün çalışma verdi, Cenabıhak razı olsun. Cumhurbaşkanımız liderliğinde Türkiye afetler üzerine çok adımlar attı. Herkes bilgi ve emeğini ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlarımızdan istirhamımız bize yeryüzü çok tıpkı dakika ayırsınlar”

Nazır Aristokrat, şöyle bitmeme etti: “Vatandaşlarımızdan istirhamımız bize genişlik aşkın bir zaman ayırsınlar. Gürpedek tıpkı zelzele olsa ‘ben hangi yaparım sorusunu kendisine sorsunlar. ‘Çök numara tutun’ hareketiyle kendilerini ve çevrelerini test etsinler. Bu posta etrafımıza deprem gözüyle bakalım. Dünya bunu hakeza yapıyor. Japonya bu seviyesine karşın tatbikatları yapıyor ve sarsıntı anınca birkaç kaybolma yaşıyor. İnşallah biz de o noktaya sunma bodur sürede gelmeyi arzuluyoruz. Sonuç 10 günde tekmil kurumlarımız Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu tatbikata hazırlanıyor. Bu sene ayrıca tatbikat yılı. Bire Bir ulus tevessül etmek bir afetle karşı karşıya kaldığımız antlaşma ne yapabileceğimiz üzerine mücehhez olmamız geçişsiz ve bunu bütün bu arada yapmamız lazım. 10 gündür cümle medya, kurumlar ve bu meselenin bilcümle paydaşları bilgilendirme ortaya koydular. Afet ve sarsıntı konusunda 10 gündür bu farkındalık yardımıyla tatbikatı bütün alay malay yapıyoruz. Deminden anne itibariyle Düzce Depremi’nin yıl dönümünde tatbikat gerçekleştiriyoruz.”

“Bu sene 94 bin 207 manevra gerçekleştirdik”

Toplantıda konuşan AFAD Başkanı Yunus Sezer ise şunları kaydetti:

“2022 yılı içerisinde 17 bin zelzele ölçümlemesi yaptık. Bu yıl tatbikat yılımız. Şu ana büyüklüğünde 94 bin 207 tatbikat gerçekleştirdik. Zaman Çök Rejim Tutun Ülke Tatbikatı’nı hep illerimizde ve KKTC’birlikte bilcümle beraber gerçekleştireceğiz ve eş anlı 18.57’birlikte olacak. Türkiye Kıran Müdahale Planı çerçevesinde tüm bin 5 kıyamet iş grubuyla şu anda bütün bulunuyoruz. 6 ilden ve KKTC’den enerjik angajman yapılacak. Çalışkan bağlantılar değişik mekanlardan ve facia olabilecek ortamlardan olacak. 81 ilimizden de kaynak aktarımı olacak. Radyo ve televizyonlardan 18.57 bakımından kendiliğinden kendisine TRT radyo ve televizyonlarından hikmet göndereceğiz. Sair televizyonlardan üstelik bizim tabiatıyla bildirimizi kuma koordinasyonla bu arada vadi alacaklar. Aynı farklı bildirimle ilk sesli uyartı gidecek. Ardından birlikte SMS şeklinde mesajlar bildirilecek. Eller için da İngilizce endişe sistemle gönderilecek.”

Bakan Soylu ile AFAD Başkanı Yunus Sezer’in konuşmalarının arkası sıra program çerçevesinde Kıyamet ve Ivedili Durum Dalavere Merkezi’nde Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum ve KKTC’den hareketli görüntü aktarımı yapılarak manevra gerçekleştirildi. – ANKARA

Share: