Nazır Varank, Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, bazı bazı taşa toprağa, betona envestisman yaptıklarına yönelik söylemlerde bulunulduğunu belirterek, “Müfit tığ taşa toprağa, betona yatırım yapmadık. Bu ülkenin ihmal edilmiş altyapılarına yatırım yaptık. Eğer tığ o altyapı yatırımlarını yapmasaydık tehlikesiz olun sanayi bu kadar gelişemezdi. Tecim bu kadar gelişemezdi. Keşki bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı üstelik tığ bu yatırımları açmak amacıyla bütçe ayırmasaydık, mülk ayırmasaydık.” dedi.

Varank, Eskişehir Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde kurulan Eskişehir Dizayn ve İnovasyon Merkezi’nin açım töreninde, Rekabetçi Sektörler Programı’nın konkre çıktıları anlamında çok çoğalan benzeri dönemin geçirildiğini, takkadak serencam ayrımsız yılda birbirinden balaban 8 projenin açılışını yapıp ülkeye kazandırdıklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut’un Türkiye’de göreve başlamasından bu yana Kompetitif Sektörler Programı desteğiyle hayata geçen projelerin açılışlarına adeta yetişemediklerini anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Tabii temennimiz bu iyice serinin devamının artarak gelmesi. Çünkü Rekabetçi Sektörler Programı, Avrupa Birliği’yle ortak finansman sağladığımız, Bakanlığımızın de yürütücüsü olduğu haddinden fazla hususi tıpkı program. Şu anda bu program kapsamında uygulaması devam fail, bütçeleri toplamı 260 milyon avroyu geçen 42 proje bulunuyor. Otonom araçlardan sayısal oyun sektörüne, kanserle mücadeleden sanayinin sayısal dönüşümüne kadar kritik alanlara dokunan geniş ayrımsız proje havuzumuz var. Uyguladığımız projelerle işletmelerimizin verimliliğini artırmayı, onların ihracata müteveccih kompetitif istihsal yapısına kavuşmalarını hedefliyoruz. Bunu başarmanın yolu, tek zahir hepimizin bildiği kabilinden AR-GE’den, teknolojiden ve inovasyondan geçiyor. Çıktı hiçbir alanda yemeden içmeden fiyat üzerinden yarışmak gibi değil. Şayet toptan piyasalarda dinamik başlamak istiyorsanız, farklı üstünlüklere ehil olmaktan eksantrik çareniz yok. Tığ dahi doğrusu bunun farkında olarak siyaseti uygulamaya, politikaları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla yaptığımız mecmu faaliyetlerde işletmelerimizi makul şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. ‘AR-GE yapmalıyız, inovasyon yapmalıyız’ gitmek basit ama bunu yoz beğenmek, epey AR-GE’ye, inovasyona envestisman yapmak o büyüklüğünde mahdut değil. Alelhusus ki KOBİ’ler için bu haddinden fazla elan takatli bire bir süreç. Zira ara sıra üstünlükleri eksiltmek haddinden fazla erdemli yatırım maliyetlerine katlanmayı üstelik birlikte getiriyor. İşte bu sebeple işletmelerimize vakit kaybetmeden hangi yapmaları gerektiğini söylemekle yetinmiyoruz. Her anlamda desteğimizi kendilerinden esirgemeyip, onlara asıl anlamda sefer arkadaşlığı yapmaya çalışıyoruz.”

“Ne ararsanız bu projenin ortamında kâin”

Nazır Varank, hem millî kaynakları hem dahi arsıulusal kaynakları AR-GE ve inovasyon alanına kanalize ettiklerini aktararak, AR-GE ve inovasyon yapmayı kolaylaştıracak berenarı kalifiye altyapılar kurmaya bitmeme ettiklerini bildirdi.

Eskişehir Uygulayım Bilimi ve İnovasyon Merkezi’ni Türkiye’ye ve Eskişehir’e kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını tabir fail Varank, şunları anlattı:

“Eskişehir Teknoloji Ihya Bölgesi ile teşrikimesai içinde tamamlanan bu projeye 70 milyon liranın üstünde bir destek sağladık ama emin olun içeriğini ve sonuçlarını değerlendirdiğinizde proje bu desteği sonuna kadar hak ediyor. Gelişigüzel şeyden ilk ati öngörüsü olan çok vizyonel ayrımsız proje olduğunun altını özellikle resmetmek istiyorum. Malumunuz 3 boyutlu yazıcıların gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla alay malay bitişken imalat, konvansiyonel imalatla yarışmaya başladı. Aynıyla elektrikli araçların ahbapça yanmalı motorlu araçlarla yarıştığı kadar, elektrikli araçların içten yanmalı araçların yerini alması kadar imalatta birlikte mübrem bire bir inkılap önümüzdeki dönemlerde yaşanacak. Nedeniyle işletmelerimizin şimdiden bu dönüşüme tedarikli olması, rekabetçiliğimizin, alelhusus yetiştirici kesimin rekabetçiliğinin devamı açısından ülkemiz üzere büyük ehemmiyet taşıyor. İşte bu merkezde bitişken imalat yöntemlerini öğrenmeye ve uygulamaya imkan tanıyan sonuç teknolojik cihazlarla donatılarak KOBİ’lerimizin hizmetine sunuldu. Raylı sistemler, havacılık, makine, beyaz zehir kayıt ve otomotiv başta koyulmak için ilimizdeki bilcümle imalat sektörleri buradaki ürünlerden ve hizmetlerden faydalanabilecek. 3 boyutlu eroin ve plastik yazıcılar, 3 boyutlu tarama cihazları, CNC tezgahlar, çeşitler-i nev mühendislik yazılımları… Ne ararsanız bu projenin içre mevcut.”

Varank, merkezin ümranlı fiziksel altyapısının beraberinde şanlı benzeri uygulayım bilimi merkezi kendisine canlılık göstereceğine değinerek, alanında ehlihibre akademisyenlerin burada yürütülen projelere karışma olup, işletmelerin ihtiyaç duydukları birçok talimli müşavirlik hizmetini verebileceğini vurguladı.

Merkezi kullanan işletmelerin tek arttırma yatırım yapmadan dizayn, mühendislik, AR-GE ve ilk örnek üretme kabiliyetlerini ihya imkanını buradan sağlayacağını anlatan Varank, “Bu de onları rakiplerine nazaran tıpkısı değil, belki 10 adım öne çıkarmış olacak. Burayı önce kullanan firmaların elde ettiği önce sonuçlar bile buradaki başarının bize sinyallerini veriyor. Şu asıl kadar güzeşte süre içre bakım verilen 20 firmanın projesi incelendiğinde özellikle form üretiminde çok eke başarılara imza atıldığını ve buradan pir işler çıkabileceğini gayet kemiksiz benzeri şekilde görebiliyoruz. Rastgele yönüyle ayırt oluşturacak koca benzeri proje. Emeğe güzeşte herkesi bütün yüreğimle tebrik kartı ediyorum.” diyerek konuştu.

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir’in yaptığı istihsal ve ihracatla, oluşturduğu istihdamla birlikte ülkenin hak ekonomisinin genişlik muhteşem kalelerinden olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Nezaret yerine Eskişehir’deki yatırımlara atiklik kesmeden bitmeme ettiklerini dile getiren Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

” OSB’leri geliştirerek şehrimizin sanayi altyapısını güçlendiriyoruz. Teknoparklar, AR-GE ve tasarım merkezleriyle şehrimizin inovasyon ekosistemini büyütüyoruz. KOSGEB, TÜBİTAK ve BEBKA ile işletmelerimizin gelişimini destekliyoruz. hür teşebbüs yatırımlarını kamçılamak için alımlı teşvikler sağlıyoruz. Kurduğumuz gurk merkezleriyle, oluşturduğumuz fonlarla yenilikçi girişimciliğe katkı sağlıyoruz. Eskişehir de bizim bu çabalarımızı tek ant caba bırakmıyor. Üretimle, istihdamla, ihracatla bu yatırımların karşılığını arz iyice şekilde veriyor. Ülkemiz, uran üretiminde, hesaplı büyümede ve ihracatta müthiş bire bir ivme yakaladı fakat henüz gidecek çokça yolumuz var. Kullanılmamış dünya düzeninin sunduğu fırsatları doğru bir şekilde kullanarak bu potansiyeli elan de geliştirecek ve Allah’ın izniyle ülkemizi küresel bir istihsal üssü haline getireceğiz. Bilcümle şehirlerimizin mutluluk ekonomisine yardım sağlaması azami önem gösteriyor. Ekonomimiz ancak yatırım ve üretim iştahıyla katlanarak yoluna devam edebilir.”

“URAYSİM Projesi bu şehre ayar katacak benzeri proje”

Vekil Varank, hükümet ve Nezaret yerine daim Eskişehir’in yanında olacaklarını ve yatırımlara devam edeceklerini aktardı.

Eskişehir’deki Millî Raylı Sistemler Sınav Merkezi (URAYSİM) Projesi’ne değinen Varank, şunları kaydetti:

“Yıllardır konuştuğumuz ayrımsız URAYSİM Projesi var. Bu şehir raylı sistemler hararetli kabiliyetleri olan bir şehir ve sanayicilerimizle oturduğumuz ant sanayicilerimiz bize diyorlar ki ‘Sayın Bakanım bu URAYSİM Projesi’ni bizim yapmamız geçişsiz. Raylı bütün araçları üretiminde bizim kabiliyetlerimizi test edebileceğimiz, ürünlerimizi test edebileceğimiz bire bir yere ihtiyacımız var.’ ‘Gelin bu arada URAYSİM’i yapalım’ dediğimizde işte karşımıza birileri çıkıyor. Namevcut o projeyi nakız ettiriyor. Bu projeyi iptal ettiriyor. ‘Biz onu oraya yaptırmayız’ diyor. ‘Bunun yeri bura değil’ diyor amma siz nöbet almakta külfet çekiyorsunuz. URAYSİM Projesi bu şehre derece katacak aynı proje. Sanayicimize ayar katacak bire bir proje ve burayı 6550 (az yasa) araştırı altyapısı kapsamına alarak biz buradaki kabiliyetleri dünyaya takdim etmek, buradaki kabiliyetlerle dünyaya üretim tahsis etmek istiyoruz. Sanayicilerin bunu kamuoyuna anlatmaları geçişsiz. Bizim bu kavgayı vermememiz lazım. Bu şehrin buna ihtiyacı varsa benzeri sıkıntı buradaki yereldeki yöneticilerin, sanayicilerimizin, tecim odamızın biraz konuşması lazım. Bu işin ne büyüklüğünde cesim olduğunu kamuoyuna anlatıp, bu projeye desteği çekmesi lazım ki bizim dahi işimiz kolaylaşsın. ‘Hep kavgayı lütfen bize bırakmayın’ diyorum. İnşallah tığ bu URAYSİM Projesi’ni başardığımızda göreceksiniz Eskişehir yalnız Türkiye’birlikte değil, dünyada raylı sistemlerde bir marka olacak. Biz bunu yapabilir miyiz? Yaparız ama balans lazım, yerleşme geçişsiz.”

Varank, raylı sistemleri çokça önemsediklerini dile getirerek, 2009 yılında Türkiye’ye geçmiş aceleci treni kazandırdıklarını hatırlattı.

Dünyada evvel acul trenin 1968’de Japonya’da kullanıldığını tamlayan Varank, şunları aktardı:

“1968 yılından 2009 yılına gelene büyüklüğünde hiçbir nüfuz hakeza benzeri derdin içre ham. İmkanları yetmemiş türlü, vizyonları yetmemiş gibi ama aceleci katar bu ülkeye kazandırılmamış ama tığ raylı sistemlerin hangi büyüklüğünde büyük olduğunu bildiğimiz üzere bu alanlara yatırım yapıyoruz. Bakınız ülkemizdeki katar hatlarının 11 bin 500 kilometresinin tamamını biz modernize ettik. 1500 kilometrelik katar hattını bu ülkede tığ kurduk. 2 bin kilometrelik kullanılmamış hattı bu ülkeye biz kazandırdık. bazen diyorlar evet ‘Siz taşa toprağa yatırım yaptınız, betona yatırım yaptınız.’ Müfit biz taşa toprağa, betona yatırım yapmadık. Bu ülkenin boşlama edilmiş altyapılarına envestisman yaptık. Şayet tığ o enfrastrüktür yatırımlarını yapmasaydık tehlikesiz olun uran bu büyüklüğünde gelişemezdi. Ticaret bu kadar gelişemezdi. Keşki bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı bile tığ bu yatırımları yapmak için bütçe ayırmasaydık, para ayırmasaydık. Biz kavuşum altına de envestisman yapıyoruz, yerin konusunda birlikte envestisman yapıyoruz. Zira milletimizin ihtiyacı varsa yerin altına üstelik envestisman yazmak zorundasınız. Bakın Eskişehir’deyiz. Yunus Emre Caddesi’ni hepiniz biliyorsunuz. Şehrin göbeğindeki aynı ana yol değil mi? Orada lağım döşemi problemleri var. Boşaltıcı gelip kanalizasyonla ilişkin iş yapıyor. Şehrin göbeğinde. Ne? Zira yerel yönetim zaruri yatırımları yapmadığı üzere. İşte benzeri şehrin neye ihtiyacı varsa, tıpkı ülkenin neye ihtiyacı varsa buna yatırım yapıp bu vizyonu gösterip yolunuza bitmeme ederseniz fakat başarılı olabilirsiniz.”

Vali Erol Ayyıldız birlikte Eskişehir’in mazi olduğu gibi zaman ve gelecekte birlikte iri hamleler etme hususunda erdemli potansiyele sahip olduğuna meni ederek, kentin acun piyasalarında rakiplik gücünü artırıp, mühendislik, dizayn ve prototipleme kabiliyetlerinin geliştirilmesine bindi sağlayarak ülkenin dış ticaret açığını azaltmak ve bölgenin rekabetçilik seviyesini artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise Rekabetçi Sektörler Programı’nın farklı endüstrilere yardımcı olacağını düşündüklerini kaydetti.

Endüstriyel tasarımların ilerlemesini planladıklarını dile getiren Meyer-Landrut, “KOBİ’lerin apotr olmalarını bekliyoruz. Bu minval, yeni ürünlerin çıkmasını ve yeni teknolojinin bulunmasına koruyucu olacak. Avrupa Birliği, Kompetitif Sektörler Programı’nı Türkiye’dahi desteklemeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra Eskişehir Dizayn ve İnovasyon Merkezi’nin açılışının gerçekleştirildiği törende DOĞRU Tümen Eskişehir Mebus Nabi Avcı, MHP Eskişehir Mebus Dokuz Canlı Nurullah Azmak, Eskişehir Kombinasyon Endüstri Bölgesi Başkanı Kıymetli Küpeli, Eskişehir Endüstri Odası Celalettin Kesikbaş ile ayrıksı ilgililer amade bulundu.

Kente Faziletli Acul Tren’le mevrut Bakan Varank, Eskişehir Valiliği’ni görüşme ederek Itibar Defteri’ni imzaladı. Ziyarette Varank’a Mebus Nabi Cebbar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, SELIM Tümen İl Başkanı Zihni Canlı ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Muhammed Anlaklı Durak eşlik etti.Share: