Nazlıaka’nın Dinlediği Mardinli Eş İşçi: “Çocuklarımıza Benzen Alamıyoruz. Bir Tane Ümidimiz Hükümetin Değişmesi”

CHP Karı Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, “Benzeri bot, ayrımsız mont” kampanyası kapsamında gittiği Mardin’üstelik yurttaşları konuşma etti. Benzeri karı, “Çocuklarımıza benzin alamıyoruz. Henüz geçmiş tığ da içiyorduk ama bırakın bizi çocuklarımıza bile veremiyoruz. Peynir zaten hitit geçti onlar bizim için görüntü oldu, artık unuttuk onları. Biricik ümidimiz hükümetin değişmesi” dedi. Nazlıaka de “Ama bu düzen böyle gitmez. En geç şeş ay ortamında, sandıkta, çocuklarımızı açlığa mahkum edenlerden, istismara maruz bırakanlardan hesap soracak ve onları sandığa gömeceğiz!” açıklamasını yaptı.

CHP Avrat Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka, Mardin’de İzmir İl Eş Kolları’nın başlattığı “Bir bot, tıpkı montgomer” kampanyası kapsamında aileleri musahabe etti. “Batıdan doğuya gönül köprüsü kuruyoruz!” diyen Nazlıaka, Mardin’bile 2 bölüm süresince yaptığı ziyaretlere ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“HALKIN 36 AY TAKSİTLE MONTGOMER KABUL ETMEK ZORUNDA BIRAKILDIĞI BU SÜREÇTE, TAM GÜCÜMÜZLE ÜZERİMİZE DÜŞENİ AYIRMAK İÇİN SAHADAYIZ”

“Kadın kollarımız hız mağdurlarına ve yoksullukla uğraş eden kadınlara bindi olmaya bitmeme ediyor. Verileri makyajlayan TÜİK’e bakarak üstelik bitiren fiyatları yüzde 84,5 arttı. Oysaki ENAG’a bakarak artma oranı bunun 2 allahsız: yüzdelik 170,7. Verileri hangi büyüklüğünde gizlemeye çalışsalar dahi gittiğimiz evlerde mutfaktaki yangını görüyoruz. Halkın 36 ay taksitle mont ahzetmek zorunda bırakıldığı bu süreçte, yekpare gücümüzle üzerimize düşeni yarmak üzere sahadayız. İzmir İl Avrat Kollarımız ‘Bire Bir bot, bire bir montgomer’ kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında çocuklar üzere bot ve montun yanı sıra üst, eşya ve kırtasiye malzemeleri de realizasyon ettik. İzmir’in kardeş şehri adına Mardin’i belirledik. Batıdan doğuya dilek köprüsü kuruyoruz.

“BAZI EVLERDE BİR MONTGOMER TORUNLAR ARASINDA BÖLÜŞÜLÜYOR”

Mardin’bile ziyaret ettiğimiz hanelerde genişlik birkaç 4-5 çocuk vardı. Halkın balaban tıpkı çoğunluğu asgari ecir ile geçinmeye çalışıyor. İnsanların çocuklarına bot, mont ve kırtasiye malzemesi takanak durumu bulunmayan. Dört ilkokul çocuklu aynı ev çocuklarına pekâlâ mont alsın? 36 kamer taksit değil bin 36 kamer taksit üstelik olsa, satın alma güçleri yok. Kâh evlerde aynı montgomer çocuklar ortada bölüşülüyor. Sabahçı olan bala okuldan gelince montunu kardeşine veriyor. Maltalık Saray’dakilere güzelce!”

“YOKSULLUĞUN BİR NASIP OLMADIĞINI ANLATTIK”

Mardin’bile geçmiş zaman Aile Destekleri Sigortası’nı anlattığını tamlayan Nazlıaka, “Yoksulluğu yok etme üzerine kararlıyız. Mardin’bile İl Karı Kollarımızın tespit ettiği haneleri mülakat ettik. Evdeki çocukların yaşlarına ve ihtiyaçlarına bakarak malzemeleri dağıttık. Yoksulluğun tıpkı kader olmadığını anlattık. Kadınlar, çocuklarını okula göndermekte zorlandıklarını, bırakın harçlık vermeyi, tagaddi çantasını dolduramadıklarını anlattılar” dedi.

Ayrıca Nazlıaka, ayrımsız oluşum atölyesini ziyaret ederek konuştuğu benzeri karı işçiye “İktidara geldiğimizde geçmiş talebiniz hangi evet?” diye sordu. Eş iştirakçi de şunları dile getirdi:

“ÇOCUKLARIMIZA SÜT ALAMIYORUZ. YEGÂNE ÜMİDİMİZ HÜKÜMETİN DEĞİŞMESİ”

“İlk talebimiz yer azından enflasyonun düşmesi. Çocuklarımıza süt alamıyoruz. Daha önce tığ da içiyorduk amma bırakın bizi çocuklarımıza dahi veremiyoruz. Peynir doğrusu hitit geçti onlar bizim amacıyla hayalet oldu, artık unuttuk onları. Kiracıyım, daha katıksız gazı yakmadım, elektriği ayrımsız odayı yakıyorum diğerleri bilcümle merbut resmen karanlıkta debi ediyoruz. Camı delmeyi düşünüyoruz ayrımsız soba, diken çırpı bulabilirsek yakacağız yani. Marketi suçluyor, market öz başına yapamaz o ant fehamet bulunmayan herhalde. Bize bunu düşündürüyor. Tek ümidimiz hükümetin değişmesi.”

Nazlıaka üstelik açıklamasında; “Tıpkı asıl düşünün; talebi çocuğunun benzen içmesi! Bundan elan doğal bire bir rica tür mi? Amma bu akort böyle gitmez. Yer geç altı ay süresince, sandıkta, çocuklarımızı açlığa mahkum edenlerden, istismara maruz bırakanlardan adisyon soracak ve onları sandığa gömeceğiz!” ifadelerini kullandı.

Share: