NEVŞEHİR- Motor tamirhanesini 16 ülkeye tarım aletleri satan fabrikaya dönüştürdü

Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde aynı fellah, 42 sene ilk kurduğu tamirhaneyi 16 ülkeye ihracat fail fabrikaya dönüştürdü.

Çiftçilik yaparken evinin altındaki abes dükkanda tamir işleriyle uğraşmaya başlayan Nurullah Parıltı, gitgide mütenevvi tarım cihaz ve malzemeleri üretmeye başladı.

Parıltı, yaklaşık 10 sene geçmiş da Nevşehir-Acıgöl Birleştirme Uran Bölgesi’nde 40 işçinin istihdam edildiği fabrika kurdu.

Kabak ve fasulye hasat makinelerinin birlikte karpuz, acur, salatalık kadar bitkilerin çekirdeklerini ayrıştıran çocuk makineleri üretilen fabrikadan, Avrupa’dan Amerika’ya büyüklüğünde haddinden fazla sayıda ülkeye ihracat yapılıyor.

21 bin metrekarede üretim yapılıyor

Nurullah Balkır (72), AA muhabirine, 6 bin metrekaresi bağlı 21 bin metrekarelik fabrikada üretim ika başarısını yakaladıklarını söyledi.

Çiftçilik yaparken Gülşehir’üstelik aldığı arsaya aile yaptırdığını anlatan Parıltı, “Altındaki 100 metrekarelik dükkanda işe başladım. Geçmiş motor tamir etmeye başladım sonra tarım makinesine döndü. Bu aşamalara gelmeyi düşünmem türlü değildi.” dedi.

“Yüzde 98 oranında yerel imalata sahibiz”

Babasının kurduğu şirketin yönetim kurulu başkanlığını eden Hurşit Parıltı (38), ailelerinin soyadını haiz markayı dünyanın farklı ülkelerinde tarım sektörünün hizmetine sunmanın gururunu yaşadığını tabir etti.

Çiftçilikten geldikleri için sektörün ihtiyaç duyduğu ekipmanları tayin edebilme şansına erbap olduklarını dile getiren Şimşek, imal ettikleri makinelerin hasattaki ürün ve zaman kaybının önüne geçtiğini aktardı.

KOSGEB ve Ahiler Kalkınma Ajansından aldıkları desteklerle proje ve üretimlik sahasını geliştirdiklerine değinen Şimşek, şunları kaydetti:

“Balaban evlat üreticileri üzere özel dizayn makine üretimi de yapıyoruz. Türkiye’nin yanında bazı Avrupa ülkeleri ile Rusya, ESIR, Balkan ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerinden oluşan 16 ülkeye dış satım yapıyoruz. Istihsal kapasitemiz almanak 150 ila 300 araba. Öğrenci göre imalat yapmaktayız. Yılda 300 makineyi çok şen çıkaracak potansiyele sahibiz. Yüzde 98 domestik imalata sahibiz.”

“Eleman bulmakta sorumluluk yaşıyoruz”

Balkır, makinelerin çağa fut uydurabilmesi için Ar-Ge faaliyetleri yürüttüklerini da anlatarak, dijitalleşmede tarım sektörünün bile vadi alabilmesi için ileriye dönük hedefler ortaya koyduklarını bu yönde çalışma yaptıklarını belirtti.

Pazar bulma üzerine sevgili yaşamadıklarını ancak nitelikli işçi bulma yönünde problemle karşılaştıklarını dile getiren Parıltı, “Düzentileme sahamız ve sunduğumuz imkanlar kayırıcı seviyede. Kurumsal yapıya sahibiz. Devletin belirlediği yılık izin, resmi tatil, himmet saatlerine ilgi etmemize karşın elaman bulmakta ağırbaşlılık yaşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: