Nevşehir’de seyyar hoca uygulaması başladı

Nevşehir’birlikte seyyah hoca uygulaması başladı

NEVŞEHİR – Milli Eğitim Bakanlığı marifetiyle ‘Okul Öncesi Eğitimde Ulaşım Modeli’ program çerçevesinde, Türkiye’da ilk kez yapılan ‘Gezici Öğretmen’ uygulaması Nevşehir’birlikte başladı.

Acıgöl Ana Eş Anaokulu bünyesinde üç köyde oluşturulan esas sınıflarında ‘turist öğretmen’ aracılığıyla eğitim bilimi veriliyor. Acıgöl ilçesine sınırlı Yuva, Bağlıca ve Çullar köylerinde bulunan Muhtarlık binalarının tıpkısı odası asıl sınıfına dönüştürüldü. Milli Terbiye Bakanlığı yoluyla atanan ücretli sarıklı, haftanın belli günlerinde köylere anbean 5 yaşındaki çocuklara eğitim veriyor.

Türkiye’bile ilk defa yapılan uygulamayı durumunda inceleyen Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Memet Çelik projenin amacının öğrencilere okazyon ve imkan eşitliği arz etmek olduğunu söyledi. Polat “Bu fırsat ve imkan eşitsizliğinin çıktığı geçmiş nokta bile eğitimin önce kademesi olan anasınıfları. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığımız serencam tıpkı sene içerisinde Türkiye genelinde 5 bin anasınıfı, 2 bin anaokulu açtı. Bu anne sınıflarının 30 tanesi, ona okullarının dahi 4 tanesi Nevşehir’üstelik açıldı. Bu sayede Nevşehir’dahi okullaşma oranını yüzde yüze getirmiş bulunuyoruz. Hele ilimizde 5 yaş okullaşma oranı bile yüzde beniz olmuş durumda. Bu vesile ve imkan eşitliğini sezmek üzere üstelik hele 5 öğrenciden daha az olan köylerimizdeki çocuklarımıza eğitim bilimi tedris fırsatı fark etmek istiyoruz. Bu proje çerçevesinde da öğretmenimiz haftanın mukannen günlerinde köylerimize gelerek yetişek veriyor. Yetişek düzlük çocuklarımız birlikte geleceğe müstahzar oluyor. Bu proje Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımızın hususi tıpkısı projesi. Proje şu an de pilot yer kendisine iki ilde uygulanıyor. Bu illerden birisi bile Nevşehir” şeklinde konuştu.

Bakanlığın oluşturduğu yaşıt projede çalışmaktan bahtiyar olduğunu söyleyen kontratlı meslek öncesi öğretmeni Tuğçe Şahin’da yaptığı açıklamada, “Bu eş projeye Ankara’ya eğitime anbean başladım. Şu anda 5 yaşında olan ve 5 çocuktan bir iki olan üç köye anbean çocuklara haftanın makul günlerinde eğitim veriyorum. Bu projede vadi almaktan çokça mutluyum. Çocuklarla vakit geçiriyoruz, onların gelişimini destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Köylerine mevrut öğretmenden haddinden fazla bahtiyar olduklarını belirten füru, haftanın makul günlerinde okula gelerek yetişek alıyor.

Share: