Nikomedia Kazıları İzmit Firez, Müzakere ve Yetişek Vakfı İlk Umumi Kurulunu Yaptı

İzmit Belediye Reisi Fatma Kaplan Özgürlük’in öncülüğüyle güzeşte sene kurulan Nikomedia Kazıları İzmit Hars, Görüşme ve Eğitim Vakfı’nın (İzKSV) geçmiş genel müesses yapıldı. Divan, hile ve denetleme kurulu üyelerinin belirlendiği genel kurulda konuşan Başbuğ Özgürlük, “Nikomedia üzerine yapacağımız çalışmayı hep site bileşenleriyle degaje kesimlere ifşa etmek istiyoruz” dedi.

Roma İmparatorluğu’na 46 sene başkentlik yapan Nikomedia kentini tamlık dünyaya lanse etmek amacı ile kurulan Nikomedia Kazıları İzmit Hars Nutuk ve Yetişek Vakfı (İzKSV), Bir Numara Genel Asamble Toplantısı’nı gerçekleştirdi. İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde yapılan toplantı, Mangır Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in açılış konuşması ile başladı.

Başbuğ Özgürlük, konuşmasında şunları söyledi:

“NİKOMEDİA GELIŞIGÜZEL DEFASINDA AYAĞA KALKMAYI BAŞARDI”

“Tarihi kentler depremlerden muhit hep beis görmüş ve yıkılmış. Nikomedia dahi M.S. 69 yılından beri pek çok yer sarsıntısı sonucu yıkılmış ama her defasında ayağa kalkmayı başarmıştır. İzmit kent merkezinin Nikomedia Antik Kenti’nin birlik üzerine müesses olması sebebiyle buradaki dizgesel kazılar hangi yazık ki sekteye uğramıştır. Nikomedia’ya ilişkin araştırmalar hem bu sebeple hem da kontak icraat zımnında zorlaşmıştır.

“KENT İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Göreve geldiğimizden bu yana Nikomedia tarihini henüz aşkın anlatabilmek, kentin ayraç değerini arttırabilmek ve çalışmaları elan dizgesel yürütebilmek üzere uğraş ediyoruz. Tuna Şare Ağtürk hocamız ve Kocaeli Müze Müdürlüğünün destekleriyle bakanlıkla protokol yaptık. Bu çalışmaları kentin daha çok sahiplenmesini ve kentin gelecek gelenlerinin Nikomedia çalışmalarında elini taşın altına koyabilmeleri üzere kredi kurmuştuk.

“GENİŞ KESİMLERE IFŞA ETMEK İSTİYORUZ”

Bütün alay malay kurduğumuz Nikomedia Kazıları İzmit Ekin, Musahabe ve Terbiye Vakfı’nın antik kente dayalı çalışmaları hızlandıracağını irade ediyoruz. Zaman bile ilk genel kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Iyi ve hayırlı olmasını istek ediyorum. Bu tarihi çalışmada yanımızda olan hep dostlara teşekkür ediyorum. Nikomedia üzerine yapacağımız çalışmayı bilcümle site bileşenleriyle degaje kesimlere reklam etmek istiyoruz”

KURUL ÜYELERİ BELİRLENDİ

Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Çukurbağ Kazıları Bilimsel Danışmanı İzKSV Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk ve İzmit Belediyesi STK ve Esnaf Masası Koordinatörü Eray Bodur’un dahi katıldığı genel kurulda, Sedir Oturmuş Başkanlığı’na Cengiz Sarıbay; Sedir Katip Üyeliği’hangi Ceylan Öker Kardeş; Meclis Saymanlığı’na ise Baran Soysal seçildi. Divan Başkanı Cengiz Sarıbay aracılığıyla vakfın asamble üyeleri okunarak oylamayla belirlendi.

YÖNETİM KURULU

Yönetim Kurulu Şerif Üyeleri namına Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Kaplan Özgürlük, Umumi Heyet Komutan Yardımcısı F. Zor Ulugün, Genel Yazman Gülşah Çubuklu, Umumi Heyet Üyeleri Naciye Özdemir ve Karaca Gülener oybirliği ile kabul edildi. Umumi Heyet Yedek Üyeleri ise Emel Ara Bulucu, Prof. Dr. Namık Eksiksizlik Döleneken, İsmail Şahinbaş, Bezenmiş Ünal, Elif Birey Küçükkaya olarak belirlendi.

DENETİM KURULU

Denetim Kurulu Asaletli Üyeliğine, Atakan Sonugelen, Cengiz Sarıbay, Baran Soysal; Denetim Kurulu Ihtiyat Üyeliğine dahi Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse, Prof. Dr. İbrahim Maskara ve Fuat Biçici’nin seçilmesi oybirliği ile akseptans edildi. Toplantının devamında SMMM İlter Dursun yoluyla vakfın 2022 yılına ilgilendiren Dirimlik- Masraf Tablosu ve Mangiz Bilançosu ile 2023 tahmini bütçesi okunarak oybirliği ile karara bağlandı.

DAHA GÜÇLÜ VE AKILCI

Bunun beraberinde vakfın 2023 yılında yapılacak faaliyetlerine dayalı katılımcılar yoluyla efkâr ve görüşler bildirildi. İzKSV, 2023 yılı faaliyetlerine yeni üyelerin karışma olması ile elan hararetli ve rasyonalist yenilikler ile bitmeme edecek.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne duhul çalışmalarına sürat kazandırılması kararı alınan Genel Asamble, mecmu maddelerin oybirliği ile kabul edilmesi ve Mangiz Manifestosu’nun Zor Ulugün yoluyla okunmasının ardından sona erdi.
Share: