Norveç Hayat Fonu’ndan dev engel

Norveç Geçim Fonu 2022 yılının evvel yarısında 1.68 trilyon Norveç kronu (174 milyar dolar) engel ettiğini açıkladı.

Dünyanın genişlik iri dirlik fonu konumundaki 1,3 trilyon dolarlık fonun aile-haziran döneminde envestisman getirisi nakıs yüzde 14,4 seviyesinde açıklandı.

Fonun getirisi ekside olsa de karşılaştırma için kullandığı emare endeksinin yüzdelik 1.14 üstünde düz aldı.

İLK ÇEYREKTE 7,4 MİLYAR DOLAR KÖTÜLÜK AÇIKLAMIŞTI

Dünyanın önde mevrut ululuk geçim fonlarından Norveç Varlık Fonu, Ukrayna’daki çekişme ve ayrıksı küresel olayların piyasalarda oynaklığa sebep olması nedeniyle pay yatırımlarının değerinin düşmesi sonucu bu yılın önce çeyreğinde 653 bilyon Norveç kronu (7,4 bilyon dolar) yatırım zararı açıklamıştı.

Açıklamada, fonun anne sağlık sınıfı olan borsa portföyünün ise kısaca yüzde 5,2 derece kaybettiği vurgulanarak, fonun ortalık değerinin 31 Mart 2022 itibarıyla 11,657 trilyon Norveç kronu (1 trilyon 324 milyar dolar) olduğu belirtildi.

Norveç Dirlik Fonu CEO’su Nicolai Tangen mayıs ayında yaptığı konuşmada kalan ekonomik belirsizliklerin ve risklerin kendileri üzere yıpranmamış alışılagelen olduğunu ve Ukrayna’daki savaşın jeopolitik sonuçları dolayısıyla mahsus 30 yılın sunma iri değişiklikleriyle karşı karşıya olduğunu söylemişti.

NORVEÇ VARLIK FONU NASIL İŞLİYOR?

Norveç Varlık Fonu, 1990’dan itibaren ülkenin petrol ve doğal gaz üretiminin getirisiyle ecnebi ülkelerin hisse senetleri, ara kazanç ve yurt piyasalarına yatırım yapıyor. Norveç hükümeti, görüntü gelirlerinin çok beş altı bölümünü kullanabiliyor, geriye küsurat erdemli hane ise ati nesiller için biriktiriliyor.

Fonun, Norveç dışında 73 talih ve 9 bin 123’den fazla firmada yatırımı bulunurken, dünya borsalarındaki hisselerin yüzde 1,4’ünü elinde tutuyor.

Sabık sene fonun getirilerine arz nazik katkıyı Microsoft, Alphabet ve Apple hisselerine yapılan yatırımlar sağladı.

NORVEÇ VARLIK FONU BOZUKLUK KÖTÜLÜK ETTİ?

Kurumun beis etmesinde envestisman yaptıkları şirketlerin pay değerlerinin düşmesi etkili oldu. Bu sene içerisinde küsurat ürem oranları, faziletli para şişkinliği ve cenk zımnında riziko iştahının azalması uygulayım bilimi şirketleri başta almak amacıyla borsada işlem gören şirketlerin şişman ayar kaybetmesine neden oldu.

Norveç Dirlik Fonu üzere nazik yatırımcılar de bu derece kayıplarından sunma nazik zararı gören kurumların başında geldi. Yılın geçmiş yarısında görüntü, pay senetlerinde yüzdelik 17, çakılı gelirde ise yüzdelik 9,3 oranında zarar etti. Enerji sektörü yatırımları yüzde 13 ile fazlalık ürem sağlayıcı tek departman olurken gayrimenkul yatırımlarının üstelik değer kazandığı bildirildi.

Share: