Numan Kurtulmuş: Türkiye, bu coğrafyanın kilit taşıdır

AK Parti Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bölgede kilit ayrımsız notada olduğunu belirterek, “Türkiye, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz ne Balkanlar’dahi hangi birlikte Ortadoğu’da, Kafkaslar’da, Karadeniz’birlikte, Akdeniz’birlikte huzur kalır.” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Ali Sezal Köprüsü’nün açılışına törenine YANLIŞSIZ Öğür Umumi Başkanvekili Numan Vareste, DOĞRU Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Idareci Ünal, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Ateşli, Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, milletvekilleri, şehremaneti başkanları ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Numan Vareste, bir nice çevrenin Türkiye’nin aktif bir büyüklük olmasını istemediğini belirtti. Vareste, Türkiye’nin ilkin silah uran doğmak için birçok alanda atılım yaptığını, bulunduğu coğrafyanın anahtar taşı haline geldiğini belirterek şöyle konuştu:

‘TÜRKİYE, BU COĞRAFYANIN MERKEZ ÜSSÜDÜR'”Türkiye diyerek konuştuğumuz vadi amiyane tıpkısı talih değildir. İsterseniz standart, dünyanın kalbidir, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz ne Balkanlar’dahi ne da Ortadoğu’üstelik, Kafkaslar’dahi, Karadeniz’bile, Akdeniz’dahi dirlik kalır. Türkiye’nin denizlerde kendi gemilerini yüzdürmeye başlamasıyla övünç ediyoruz. Türkiye’nin kişi helikopter motorunu yapmasıyla kıvanma ediyoruz ama unutmayın kim birilerinin dahi uykuları kaçıyor ‘Bunlar baştan güçlenirlerse, ayağa kalkarlarsa vay başımıza’ diyorlar. Türkiye’nin Akdeniz’da ve Karadeniz’da yer yağı aramasıyla iftihar ediyoruz, teşvik ediyoruz ve inşallah Karadeniz’bile olduğundan çıktı doğalgazı inşallah Akdeniz’da bulacağımıza inanıyor ve bunun amacıyla gayret gider ediyoruz. Türkiye, on yıllar süresince süren Karabağ işgalini kurtarmak amacıyla Azerbaycan’a şişman destek verdi, Türkiye Azerbaycan’ın arkasında seçkin platformda durarak on yıllar süren Karabağ işgali sona erdi. Tıpkı posta henüz car ediyoruz, Karabağ Türk yurdudur, Azerbaycan yurdudur ve kıyamete büyüklüğünde Azerbaycan yurdu adına kalmaya bitmeme edecektir. Birileri bu bölgede tüvana Türkiye istemiyor. Bizim da bu bölge halklarına ve muazzez milletimize cebin sorumluluğumuz Türkiye’yi zihayat aynı şekilde istikbal taşımaktır. Şehirleri fakat ve ancak bir medeniyet mefkuresine kapalı olanlar bayındırlık ve nesir paha. Bu anlamda zat tarihinden eneze, zat medeniyetini anlamamış, bu ülkenin kuşkusuz ayrımsız mevki olduğunun farkında olmayan, bu milletin ne büyüklüğünde şişman bir budun olduğunun farkında ve bilincinde olmayanlarla bu ülkede el yürünmez, onlardan benzeri hayır gelmez. Öyle olduğu üzere dahi bu millet o kafada olanları senelerdir, sittin senedir kenarda tutuyor, iktidara getirmiyor.”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, köprünün inşaatını söz verdikleri günde bitirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bugün yalnız benzeri güreşçi köprüsü açmıyoruz, tarihi dokumuzun merkezi olan kalemiz, bağlı çarşımız, Ulu camimiz, Sarayaltı caddemiz tarihi dokumuzun merkezi. Ayrımsız zamanda buranın değişimine ve dönüşümüne bakım eden bire bir projenin dahi açılışını yapıyoruz. Bu köprüyle gelişigüzel tahminî 750 metrelik Sarayaltı yolunu kaleye bağlamış oluyoruz. Bu köprümüzün maliyeti 36 milyon TL. 4 milyon civarında bile yolun masrafı oldu 40 milyon” diye konuştu.

Share: