Numan Vareste: Türkiye, bu coğrafyanın kilit taşıdır (2)

GENÇLİK BULUŞMASINA KATILDI

AK Parti Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kahramanmaraş’taki programının ardından Adıyaman’a geçti. AK Fırka Umumi Başkanvekili Kurtulmuş’u DÜRÜST Öğür Adıyaman Mebus Ahmet Münevver, Halil Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılın ve partililer karşıladı. Kurtulmuş, evvel olarak Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ı musahabe ederek onur defterini imzaladı. Il ziyareti sonrası Kurtulmuş, Adıyaman Şehremini Dr. Süleyman Kılınç’ı ziyaret ederek icraat karşı vukuf aldı. Vareste, elan bilahare SELIM Tümen Adıyaman Deneyimsizlik Kolları eliyle Türkiye Petrolleri’nde planlı ‘Gençlik Buluşmaları’na katıldı.

Burada gençlerle bir araya gelerek soruları yanıtlayan Kurtulmuş, “3 gün geçmiş Cumhurbaşkanımız 250 bin içtimai göz projesini açıkladı mı? Açıkladı. 100 bin arsa da çelimli bir şeydir. Zaman ki rakamı bilmiyorum ama dünkü misil 880 bin civarında referans ergin, 250 bin familya amacıyla demincek elbette ki ihtilaf bundan dert duyabilir bunu anlarım. Eleştirebilir der kim; şunu hakeza yapsaydınız tığ olsak şöyle henüz bereketli yaparız der buraya kadar eyvallah ama utanmadan Türkiye’nin ikinci partisinin umumi başkanı Kılıçdaroğlu kalkıyor zaman gördünüz sosyal iletişim araçları hesapları üzerinden cumhurbaşkanımızın lasmanını yapmış olduğu bu 250 bin konutluk projenin beyefendi kalkıyor ne diyor? Buradan bittabi Erdoğan paraları toplayacaksın bunla partinin seçme kampanyasının akçalanmış edeceksin. Böylesine iri bir yalana ben ne diyeyim? Kur itibarıyla sunma üst dideban bu. Teşekkürname ederiz, tebrik ederiz bu büyüklüğünde insanı familya sahibi olma imkanına kavuşturuyorsunuz ve bu büyüklüğünde insana aile sahibi olma imkanı hayallerini temin ümidi veriyorsunuz dese büyüyecek. Amma buradan bire bir dalavere üretiyor ve zannediyor kim; bu yalana insanlar kanacak” dedi.’TÜRKİYE’Yİ TACİZ DEMEK YUNANİSTAN’IN HADDİ DEĞİLDİR ‘Yunanistan’ı uyararak, bu aziz ulus namına alın yapılan haksızlıklara asla tahammül edemeyeceğini belirten Kurtulmuş, “Yunanistan’a tavsiyemiz ara sıra komşuluk hukukumuz var kabak karadan hem denizden komşumuz. Yunanistan’a tavsiyemiz şudur. Bu eren milleti unutmayın. Bu muazzez millet kendisine cebin yapılan haksızlıklara asla tahammül etmez ve Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasına cevaz etmez. Bu anlamda ona buna istinaden haddinizi aşan işlerin içine girmeyin. Türkiye’yi taciz etmek Yunanistan’ın haddi değildir. Vekalet eskiden terör örgütleri üzerinden yapılıyordu, şimdi kullanılmamış benzeri dönemi başlatılıyorlar. Nazır devletler etmek az buçuk ağır sıklet evet amma devletleri neymiş öz vekilleriymiş üzere kullanarak zat güçlerini artırmaya çalışıyorlar. Yunanistan’a tavsiyemiz buna aygıt olmasınlar. Tığ Türkiye ve Yunanistan olarak ikili masada seçme cins görüşmeyi yaparız. Anlaşamadığımız konular peki ama anlaştığımız konularda bile mesafe itmam ederiz. Sakın üçüncü ülkelerin dediklerine kanarak Türkiye ile tıpkı düşmanlık evet bile Türkiye ile benzeri rekabet ilişkisine girmesinler” diye konuştu.’BÜTÜN DÜNYA EKONOMİLERİ IRI BİR TÜRBÜLANSIN İÇERİSİNDEDİR’Tüm dünyanın kazançlı müşkülat içerisinde olduğunu ve Türkiye’nin ise olumlu adımlarla ilerlediğini tamlayan Vareste, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ağırlık benzeri proses. Hemen Türkiye değil, bilcümle acun ekonomileri nazik tıpkı türbülansın içerisindedir. Ince yıllardır pahalılık lafını unutmuş ülkelerde dahi çokça yüksek enflasyonların ortaya çıktığını görüyoruz. İnşallah Türkiye bunu atlatacaktır. Dayanışmayla, akılla, ferasetle ve inşallah üreterek faal iri Türkiye kendisine bu süreci atlatacağımızı beklenti ediyorum. Tabiatıyla ki; vatandaşlarımıza şu ahit biter, zaman biter, şu kamer biter diye devir vermenin akilane olmadığı kanaatindeyim. Amma teamül müspet yöndedir. Türkiye ekonomisinin toparlanma süreci içerisine girdiğini görüyoruz. Yollarda ürettiğimiz ürünlerin kamyonlarla, TIR’larla taşındığını fabrikaların dursuz duraksız çalıştığını bunu söyleyince çokça bozuluyorlar. Birleştirme uran bölgelerimizin yetmediğini görüyoruz, ego nerdeyse herhangi bir hafta 2-3 kente gidiyorum, Adıyaman’üstelik de kombinasyon endüstri bölgesi yetmiyor. Adıyaman’ın dahi yeni tıpkı kombinasyon uran bölgesine ihtiyacı var. Bu ne demektir ki Adıyaman çıktı üretmek istiyor. Allah’ın izniyle bu istikamette yürüyeceğiz.”

Dirayetli ALAN- Sercan SAKAN/ ADIYAMAN,

Share: