Öğretmenler ailelerini kandırma ederek kız öğrencileri yeniden okullu yaptı

Muş’un Sisli ilçesinde görevli öğretmenler, rehavet alanlarındaki köylerde çeşitli nedenlerle süreksizlik fail öğrencilerin ailelerini inandırma ederek 20 kızın tekrar okula dönmesini sağladı.

Tütsülü Küçük Asya Lisesinde süreksizlik yapan ve nazik bölümü kızlardan oluşan öğrencilere ulaşılması üzere İlçe Milli Yetişek Müdürlüğünün desteğiyle fahri öğretmenlerden oluşan takım oluşturuldu.

Haftanın muayyen günlerinde köylere revan eğitim neferleri, çocuklarını yeniden okula göndermeleri üzere temel ve babalarla görüştü. Akıbet namına ilçeye 22 kilometre mesafedeki Karaburun köyüne giden öğretmenler, 3 öğrencinin henüz ailesini ikna ederek bu yetişek-tedris yılında 20 kız öğrencinin okula kazandırılmasını sağladı.

Okul Müdürü Utkulu Zerrin, AA muhabirine, okulda 477 kız, 355 erkek öğrencinin eğitim bilimi gördüğünü söyledi.

Eylül ayından bu yana 12 köye giderek öğrencileri evlerinde müzakere ettiklerini tamlayan Solgun, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda Karaburun köyünde 3 kız öğrencimizin ailesini kandırma ettik ve çocuklarımızın okula dönmelerini sağladık. Devletin imkanlarını seferber ederek çocuklarımızı okullarımızla buluşturmaya çalışıyoruz. Böyle benzeri hizmet için yollardayız. Kayseriliyim ve 8 yıldır ilçede görev yapıyorum. Bu sürede birçok öğrencimiz okula kazandırdık. Sürekli süreksiz olan öğrencilerimizle uygun konuştuk. Velileri kandırma çalışmaları yaptık. Okula devamlılığı sağlanan öğrencilerin takibini yapıyoruz. Tamamlayan eğitimler veriyoruz.”

“Öğrencilerimizi okulda görmekten bahtiyarlık duyacağız.”

Gökçe Yazın öğretmeni Nahide Ağkaya Cebeci da süreksizlik yapan öğrencilere yankılanmak için gönüllü komisyonun kurulduğunu belirtti.

Ekipte meydan alarak köylerde say yaptığını anlatım eden Cebeci, “Karaburun köyüne dahi öğrencilerimiz için geldik. Velileriyle görüştük ve inandırma ettik. Öğrencilerini gönderecekler. Öz adıma haddinden fazla mutlu oldum. Öğrencilerimizi okulda görmekten mutluluk duyacağız.” dedi.

İngilizce Öğretmeni Selinay Çınar üstelik “Print şartlarda tüvana öğrencilerimiz var. Ailelerin bazıları sosyoekonomik durumları ve gayrı nedenlerle çocukları atmak istemiyorlar maalesef. Öğrencilerimizi okula kazandırdığımız için çokça mutluyuz. Onları okulda kalemle, kitapla yutmak istiyoruz. Hepsinin çokça ongun yerlere gelmesini diliyoruz. El ele verirsek başaracağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Okula gideceğim amacıyla haddinden fazla mutluyum”

Okula kazandırılan Rabia Özçelik ise “Öğretmenlerim benim okumamı istiyor, onlara teşekkürname ederim. Annem tutkun olduğu üzere onu bir tane bırakamıyordum. Öğretmenlerim gereken desteği vereceklerini söyledi. Babam beni okula göndereceğini söyledi. Okula gideceğim üzere çok mutluyum. Ayrımsız meslek sahibi kalkmak ve ayaklarımın üzerinde ara vermek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Baba Ahmet Özçelik de “Eşim sayrı, maddi durumum ongun olmadığı için kızımı okula gönderemedim. Öğretmenler köy karye geziyorlar, Allah onlardan razı olsun. Kızımı okula göndereceğim. Öğretmenler kızım amacıyla buraya gelmiş, onlara çok teşekkürname ederim.” dedi.

Share: