OKA’nın desteklediği projelerin sözleşmeleri imzalandı

Ölçülü Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) vasıtasıyla düzenlenen destek programlarından yararlanmaya hak kazanan projelerin sözleşmeleri imzalandı.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, Valilikte düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, 2022 Yılı Çekim Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında melfuf değeri faziletli istihsal, dış satım, istihdam, çoğalma, uygulayım bilimi ve yenilikçilik kapasitenin artırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Uygulanacak projelerin ortak noktasının zihayat nüfusun aksiyon gücüne kazandırılması olduğunu anlatan Dağlı, “Ülkemizin bildirme büyük gücü olan tendürüst nüfusunun iş gücüne kazandırılması, gençlerin becerilerine makul işlerde istihdam edilmesi ve gençlerin istihsal süreçlerine deli dolu katılımını sağlamaktır. Bu itibarla OKA, bu projelerle genç istihdamı temasını gündeme taşıyarak bölge illerinde yapılabilecek faaliyetlere ait vukuf verecek ve konkre iş birlikleri oluşturacaktır.” dedi.

Dağlı, OKA’nın akıbet odaklı projeleri desteklemeye, bölgesel kalkınmayı esermek üzere rastgele çeşit yetişek ve danışmanlık hizmeti vermeye, program ve proje hazırlanmasına katkı sağlamaya devam edeceğini kaydetti.

Programda 2022 Yılı Çekim Merkezlerini Tutma Programı kapsamında bindi almaya doğruluk kazanan mecmu bütçesi 21 milyon 349 bin 340 lira, Ajans desteği 14 milyon 464 bin 600 lira olan iki proje, 2022 Yılı Içtimai Gelişmeyi Sübvansiyon Programı (SOGEP) kapsamında bindi almaya hak kazanan toplam bütçesi 6 milyon 863 bin 257 liralık, Ajans desteği 5 milyon 837 bin 499 lira olan iki proje, 2022 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında destek almaya adalet kazanan toplanmış bütçesi 401 bin 200 teklik, Ajans desteği ise 200 bin 000 teklik olan ayrımsız projenin sözleşmeleri imzalandı.

İmza törenine Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Kültürlü ile ilçe uray başkanları ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Share: