Ongunluk Partisi Edirne İl Teşkilatınca “Edirne Ekincilik Şurası” düzenlendi

Bahtiyarlık Partisi Edirne İl Teşkilatı yoluyla “Edirne Ekincilik Şurası” programı düzenlendi.

Edirne Tecim Borsası Güruh Salonu’nda düzenlenen programda kentteki ekincilik faaliyetleriyle ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Bahtiyarlık Partisi Edirne İl Başkanı Sinan Tekin, Kovid-19 salgınının tarımın önemini mecmu dünyaya hatırlattığını söyledi.

Tarımın stratejik bire bir çağ olduğunu anlatan Uğurlu, şunları kaydetti:

“Seçme antlaşma anlatım ettiğimiz kadar tarım sektörü tıpkısı ülkenin asayiş meselesidir, birey damarıdır. Tarım, orman ve hayvancılık ülkemizin özlük gücüyle ayakta durabilmesi amacıyla stratejik öneme topluluk sektörlerden biridir. bununla birlikte topraklarımız, iklimimiz, sahip olduğumuz nebati skala, su potansiyelimiz ve büyümüş insan faktörümüz en büyük kırıcı kaynağımızdır. Bu münasebette çiftçilerimizin desteklenmesi ve heveslendirme edilmesi talih ve insanımız amacıyla hayati öneme sahiptir.”

Edirne Tecim Borsası Başkanı Özay Öztürk ise kentin cesim tıpkı tarım potansiyeline cemaat olduğunu anlatım etti.

Çeltik üretiminde Türkiye genelinde Edirne’nin lider kent olduğunu belirten Öztürk, şöyle konuştu:

“Geçen yıl kanola üretiminde ikinci sırada, gündöndü üretiminde üçüncü sırada, buğday üretiminde bile dördüncü sıradaydık. Bu sene harman devam ediyor ve verimler daha netleşmedi. Ama bu verilere bakınca Edirne’nin hangi büyüklüğünde heybetli tıpkı ekincilik şehri olduğunu görmüş oluyoruz. Bildiğiniz gibi acun bir pandemi döneminden imdi. Gıdanın ve tarımın önemini görmüş olduk. Türkiye’ye bakıldığında büyüyen ve genç benzeri nüfusa sahibiz. Özellikle zirai ve hayvanca istihsal üstüne tedbirler almalıyız.”

???????Devlet Partisi Umumi Başkan Yardımcısı Mustafa İriş bile tarımın önemine vurgu yaptı, tarım arazilerinden yeryüzü ongun şekilde faydalanılması gerektiğini dile getirdi.

Programda, Ekincilik Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, gazeteci Sadettin İnan ve Ekincilik Yüksek Mühendisi Halil İbrahim İriş bile birer yemek yaptı.

Programa, hane ve borsa başkanları, siyasi parti ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileriyle çiftçiler katıldı.

Share: