Ordu’da buluşan CHP’li büyükşehir uray başkanları ortak demeç açıkladı

CHP Evcil Yönetimlerden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kalaba Saylav Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir belediye başkanı buluşmasının kuma bildirisini açıkladı.

Altınordu ilçesindeki tıpkısı otelde gerçekleştirilen toplantının ardından bildiriyi okuyan Torun, toplantının çokça bereketli sonuçları olduğunu söyledi.

CHP’li büyükşehir belediyelerinin vatandaşların boşlama edilen anne sorunlarının çözümüne odaklandığını belirten Torun, bu belediyelerin toplumsal belediyecilik ilkesini temel düzlük, eksiksiz, saydam ve adil bire bir hile anlayışıyla bakım üretmeye bitmeme ettiğini aktardı.

Torun, belediyelerinin vatandaşlar ortada hiçbir ayrım yapmadan hizmetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “İktidar ayrımsız yandan belediyelerimizin mezuniyet ve gelirlerini azaltan kararlar alırken tıpkısı yandan bile hukuksuz soruşturmalarla rehavet kurmaya ve uray başkanlarımızı haksız ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Mersin Ağacı’deki polisevi uğrunda yaşanan yıldırı saldırısına değinen Torun, “Atatürk’ün partisini terörle alay malay getirmeye çalışmak on paralık kimsenin haddi değildir. Yıldırı örgütleriyle dal kola gelenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar bu konuda bize ders veremez, veremeyeceklerdir. Anne milli düzenlilik sorunu olanlar ‘teröristlerin başmak numarasına kadar biliyoruz’ deyip saldırılara engel olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden karışık siyasa yapanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torun, hükümeti eleştirerek, “İzmir Büyükşehir Şehremini’mız için açılan soruşturmalar bile işte bu anlayışın tıpkısı ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümündeki küçümseyici kutlamalara ortak olamayanların benimseyememe içinde olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla uray başkanlarımıza onur suikastları düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir belediye başkanlarımızla tıpkı sefer daha altını çiziyoruz ve söylüyoruz kim bu öz saygı suikastlarına katiyen ve asla ayakkabı bırakmayacağız.” diyerek konuştu.

Toplantıda, sorunları şümullü şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Torun, şu ifadeleri kullandı:

“İktidarı bire bir kez daha uyarıyoruz, bir belediye başkanımıza yapılan hamle tüm uray başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize bayram veriyoruz, bu baskılara cebin tamlık demokratik ve türel haklarımızı kullanmaktan gabi asla ve katiyen durmayacağız. Güzel şehremaneti başkanlarımıza yönelik baskılar aramızdaki dayanışmayı dahi azmimizi dahi artırmaktadır. Bu baskılar gitmekte olan ayrımsız iktidarın sonuç çırpınışlarıdır. Milletimiz müsterih olsun, tığ bütün engelleri halkımızla alay malay aşmaya ve bakım etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Toplantıya, Torun’un beraberinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Okkalı, İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Işıklı Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Savaş, Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Ölçü Albayrak katıldı.Share: