Osman Gazi’nin eşi Çocuk Hatun’un türbesine ziyaretçi akını

Osman Gazi’nin eşi Yavru Karı’un türbesine ziyaretçi akını

Yarış sonrası Batman’dan Bilecik’e Yavru Hatun türbesine ziyarete geldi

Bilecik Valiliği personeli Açık Deniz Beyce: “Şeyh Edebali Hazretlerini ülfet edenler bundan sonra Yavru Kadın’un türbesinin nerede olduğunu soruyor”

“Kenan İmirzalıoğlu ve yarışmada muvaffakiyet gösteren Batu Azrail ile kıymetli ailesini Bilecik’te çağırma ediyoruz”

BİLECİK Bilecik’te kâin Osmanlı Devletin manevi kurucu Şeyh Edebali’nin kızı, devletin kurucusu Osman Gazi’nin eşi Bala Kadın türbesinin ziyaretçi sayısı, akıbet günlerde ekranlara mevrut bir nice izlence sebebi berenarı arttı.

Bala Eş’un kabri, Bilecik’teki Şeyh Edebali türbesi içre düz alıyor. Esbak dönme ATV ekranındaki Kenan İmirzalıoğlu’nun sunduğu ‘Kim Milyoner Doğmak İster’ yarışmasında 20 yaşındaki Batu Azrail, 1 milyonluk soruya ulaştı. Istifham ise ‘Hangisi Dede Korkut Hikayelerindeki karakterlerden biri değildir?’ oldu. Şıklarsa ise; Çocuk Karı, Banu Çiçek, Bamsı Beyrek ve Şen Eğlek idi. Bu istifham karşısında Batu Kamera yarışmadan çekildiğini açıklayarak, 400 bin TL kazandı. Sorunun cevabının Bala Karı olduğu söyleyen sunucu Kenan İmirzalıoğlu, kendisinin Şeyh Edebali’nin kızı Osman Gazi’nin hanımı olduğu söyledi. Peşi Sıra Şeyh Edebali ile Osman Gazi arasından güzeşte ve Hümayun Çınar’ rüyası adına adlandırılan rüyayı anlatan İmirzalıoğlu, yarışmacıya teşekkür etti. Bu olayın ardından Şeyh Edebali türbesi içindeki Yavru Bayan kabrini mülakat edenlerin sayısı arttı.

“Şeyh Edebali Hazretlerini müzakere edenler bundan sonra ‘Bala Kadın’un türbesinin nerede’ diye niteleyerek soruyor”

Türbedeki ziyaretçi sayısında gözle görülür benzeri çoğalma olduğunu anlatan Bilecik Valiliği personeli Açık Deniz Beyce, “Osmanlı tarihine da ışık tutmuş olan Bilecik, zaman evlerimizde izlediğimiz monitör kanallarında Osman Gazi, Ertuğrul Gazi dizilerinde ilimizi enformasyon noktasında dip seviyelere çıkmaktadır. Bu hafta da ATV ekranlarında yayınlanan ‘Kim Milyoner Tevessül Etmek İster’ yarışmasında da sükse elde etmiş olan Batu Azrail buradan tesit etmek istiyorum. Kenan İmirzalıoğlu’nun sormuş olduğu istifham, Bilecik’imizi enformasyon noktasında üstelik turizm açısından dahi bizlere bindi olmuştur. 1 milyonluk soru şöyleydi; ‘Hangisi Ata Korkut masallarındaki karakterlerden birisi değildir?’ sorusunun cevabı bile Bala Hanım’du. Bugün ilimizi ziyarete mevrut misafirlerimizde yine Şeyh Edebali Hazretlerini görüşme etmekle beraber burada kâin Çocuk Eş türbesini dahi sıkça konuşma etmeleri dahi yine turizm açısından çokça büyük destek olmuştur. Kenan beyinde hümayun çınar rüyasını o sahnede anlatmasından muhit da namına teşekkürname ediyoruz. Yarış sonrasında dahi sık sık ziyarette bulunan misafirlerimiz burada Şeyh Edebali Hazretlerini mülakat etme esnalarında üstelik bu yayından sonra de Bala Hatun’un türbesinin nerede olduğunu sorarak buradaki ziyaretlerini arka seviyeye çıkmasından da memnunuz” dedi.

“Hümayun rüyada Osmanlı Devleti’nin kurulmasını müjdelenmiş”

Beyce, açıklamasının devamında, “Şeyh Edebali Hazretleri’nin dergahına birlikte sıkça görüşme fail Osman tekrar bire bir zaman ziyaretleri esnasında yorgun olduğunu anlayan Şeyh Edebali Hazretleri, ‘Oğul yorgunsun bu akşam ezanı dergahımızda sizleri mihman edelim’ der. Osman Gazi’dahi bu teklifi kabul ayar. Namına ayrık olan odaya geçip ayaklarını uzatıp soluklanmak icap fakat bakar kim duvarda asılı Kuran-ı Kerim’i görünce peygamberimize ve Müslümanlığa zevalsiz hürmetinden hava üstelik ayaklarını uzatıp dalmak istemez. Kuran-ı Kerim’i eline alır ve 6 saat süresince okuduğu söylenmektedir. Bağımlı kim sabaha cebin uykuya dalar kalır. Sabah uyandığında rüyasında Şeyh Edebali Hazretleri’nin göğsünden çıkan benzeri ay parçası yükselir, yükselir, yükselir ve ayın on dördü vaziyetini alır. Gene o ay parçası Osman Gazi’nin göğsüne girer. Osman Gazi’nin karnından çıkan bir çınar ağacı büyür büyür, büyür, dalları ve kökleri tüm dünyayı sarar. Gölgesinin altında İ’la’yı Kelimetullah için savaşım fail insanlar toplandığını görür. Bağımlı kim bu rüya koca benzeri rüyadır onun üzere. Müstacelen Şeyh’ine anlatması gerekir. Sabahleyin abdestini yenileyip sabah namazını hattıhareket ettikten sonraları Şeyh’in huzuruna geçer. Rüyasını anlatır. Şeyh Edebali Hazretleri da rüyayı şu şekilde yorumlar; ‘Müjdeler olsun Ulan Oğul, senin ve senin soyundan ati nesle Allah’u Teala tıpkısı harcıâlem ayrımsız fehamet bir ilhanlık bahşetmiştir. Benim göğsümden sâdır ay parçası kızım Yavru Hatun helalindir’ diye o kutlu rüyayı orada Osmanlı Devleti’nin kurulmasını müjdelemesini vermiş diyebiliriz” dedi.

“Kenan İmirzalıoğlu ve yarışmada başarı gösteren Batu Müşteri ile eşsiz ailesini Bilecik’te çağırma ediyoruz”

Açık Deniz Beyce, akıbet kendisine, “Bu topraklarda Şeyh Edebali Hazretleri, Osman Gazi, Bala Bayan, beygir sürüp kılıç kuşanmışlardır. Bağımlı ki dedesi kabilinden Osman Gazi ile Yavru Bayan’un evladı Alaeddin, dedesinin gittiği yoldan giderek incelik ve fıkıh derslerini vermeye devam etmiştir. Son yerine birlikte Ertuğrul Gazi’nin teri, Şeyh Edebali Hazretleri’nin gözünün feri, Osman Gazi’nin, Çocuk Kadın’un bukanak izlerinin bulunduğu oylumlu Osmanlı Devleti’nin kurulduğu bu topraklardan tam dünyaya, bilcümle Mutekit alemine esenleme olsun. Tığ Bilecik Valiliği kendisine üstelik Kenan İmirzalıoğlu ve yarışmada muvaffakiyet gösteren Batu Alıcı ve nadir ailesini Bilecik’te ağırlamaktan, Bilecik’imizin tarihini ve kültürünü burada neşelendirmek adı altına kendilerini Bilecik’e davet ediyoruz.

“Yavru Hatun adını duyduğum için de çokça iptila ettim ve ziyarete geldim”

Batman’dan Bilecik’e mevrut ve o yarışma programı izleyen Ilkbahar Magnezit ise, “Batman’dan geliyorum buraya. Kenan İmirzalıoğlu programını izledim ve Çocuk Kadın adını duyduğum amacıyla üstelik haddinden fazla merak ettim ve ziyarete geldim. Hepinizin gelmesini referans ederim” dedi.

Share: