Osmanlı Ocakları Genel Başkan Başdanışmanı Derun Ülgen’den Konya’daki kapik katliamına reaksiyon

Osmanlı Ocakları, Iyesiz Efsanevi Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tıpkısı köpeğin kürekle katledilmesine kaba reaksiyon gösterdi.

Konya’birlikte barınakta görevlinin elindeki kürekle vurarak köpeği öldürdüğü görüntüler balaban reaksiyon çekti. Bu vahşete sessiz kalmayan Osmanlı Ocakları Genel Başkan Başdanışmanı Can Ülgen, “İnsan aracılığıyla barınaklara mülga ve orada paspallık ve cins işkencelere maruz artan bu canların sonuna büyüklüğünde sesi olacağız” dedi.

Türkiye, Sahipsiz Efsanevi Bakımevi ve Iyileştirme Merkezi’nde çekilen görüntüleri konuşuyor. Ayrımsız görevlinin elindeki kürekle köpeğe vurarak ölümüne neden olduğu iddiası sosyal medyada infial oluşturdu. Barınaktaki hayvanların katil edilmesine tıpkı reaksiyon de Osmanlı Ocakları’ndan geldi.

Açıklamasında şu ifadelere düz veren Ülgen: “Geçtiğimiz günlerde Iyesiz Hayvan Kademe ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan katliamı Osmanlı Ocakları yerine çapkın kınıyoruz. Yaşadığımız dünyayı paylaştığımız değişik canlılara ve onların saf ortamlarında hayat hakkına imtina etmek açıklamak âdem olmanın gerekliliği iken, herif aracılığıyla barınaklara mülga ve orada bakımsızlık ve çeşit işkencelere maruz mütezayit bu canların sonuna büyüklüğünde sesi olacağız.

Bir rahim dini olan İslam, efsanevi haklarına uyma edilmesini, onlara sevecenlik ve acıma gösterilmesini emrederken ve Osmanlı döneminde hayvan hakları değişik düzenlemelerle korunurken, maalesef bugün geldiğimiz noktada ülkemizde tertemiz hayvanlara sürat ve eziyet olaylarına sıklıkla tanık olmaktayız. Hangi sebeple olursa olsun, sokaklarda evet bile barınaklarda bizlere eksikli namına dallı güllü bu canlara elem davranılması kabul edilemez. Bu çerçevede, Hindistan’ın politik ve ruhani lideri Mahatma Gandhi “Aynı milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir” sözü akla gelmektedir. Yaşanan bu korkunç olayı benzeri kez elan uçarı kınıyor, sokaktaki canların büzük ve bahtiyarlık zarfında yaşayacakları ayrımsız ortamın en gücük sürede hayata geçmesini irade ediyoruz” dedi. – ANKARA

Share: