OYDER’den ikinci umum açar satışına ilgili düzenlemeye bindi

Otomotiv Izinli Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Altuğ Erciş, “Piyasadaki düşüntülü hareketleri engellemeye yönelik bu kararı, otomotiv yetkili satıcıları kendisine destekliyor ve başta bakanımız Mehmet Muş tutmak için bütün bakanlık çalışanlarına teşekkürname ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erciş, OYDER marifetiyle paylaşılan açıklamasında, Ticaret Bakanlığı’nın 16 Ağustos 2022 tarihinden itibaren resmi gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren, “İkinci Ahali Motorlu Kişmiri Taşıtlarının Ticareti” karşı yaptığı yönetmelik değişikliğine ait açıklamalarda bulundu.

Erciş, eskimemiş uygulamanın önemine değinerek, “Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan bakir talimatname değişikliği ile evvel tescili yapılan araçların 6 ay ve 6 bin km süresince mir ve pazarlamalarına hacir getirilmiştir. Elan önceki üstelik belirttiğimiz kabilinden piyasadaki kurgusal hareketleri engellemeye yönelik bu kararı, otomotiv çıkışlı satıcıları yerine destekliyor ve ilkin Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş atılmak üzere bilcümle Bakanlık çalışanlarına teşekkürname ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Oportünist yaklaşımları ortadan kaldıracağına inanıyoruz”

Kararın galiba aynı süreyi kapsayacak şekilde geçici çıkartılmış olmasının birlikte bakanlığın kısım dinamiklerine güvendiğini ve sorunların global etkilerden kurtulunca düzeleceğine inandığını gösterdiğini tamlayan Erciş, şunları kaydetti:

“Sektörümüzde dönme bölüm ortaya çıkan oportünist yaklaşımları ortadan kaldıracağına inandığımız bu uygulamanın, hem izinli satıcılar üzerindeki haksız iddiaları hem birlikte faziletli rüşvet peşinde koşan nahak rekabetçileri ortadan kaldıracağına inanıyorum.

OYDER kendisine, sektörümüzün menus olduğu mukayyet ve tınlamalı ticareti destekleyen her cins uygulamanın birlikte olduğumuzu, dönemlik kazançlar peşinde koşarak bu değerli sektörü zedeleyenlere üstelik cebin olduğumuzu aynı kere henüz vurgulamak isterim. Yıpranmamış yönetmeliğin sektöre ve özellikle dahi tüketicilere kırnak olmasını dilerim.”

Share: