Özel öğrenciler hem meslek öğreniyor hem servet kazanıyor

Özel öğrenciler hem çığır öğreniyor hem dünyalık kazanıyor

MUŞ – Muş’ta neşelilik gösteren Forma Hususi Eğitim Bilimi Meslek Okulu’ndaki öğrenciler, açılan atölyelerde hem çığır öğreniyor hem birlikte ekol ve karı bütçelerine yardım sağlıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde hafif dozaj zihinsel sakat öğrenciler, öğretmenler eşliğinde meslek bünyesinde kurulan bezemeli el sanatları atölyesinde becerilerini geliştiriyor. Özel öğrenciler, burada ürettikleri süs eşyalarını yılsonu sergisinde sergileyerek hem zat ekonomilerine hem dahi meslek bütçesine ulama sağlıyor.

Okul Müdürü Münevver Güngör, mânialı öğrencileri patika sahibi yaparak geleceğe alıştırmak istediklerini söyledi. Okulda anne derslerin yanı sıra mesleksel terbiye dersleri dahi verdiklerini rapor eden Güngör, “Okulumuzda genel amacımız hem çocukları hayata alıştırmak hem da ekol sonrasındaki hayatlarında ailelerine ve kendilerine hesaplı ulama sağlamaları üzere meslek öğretmektir. Okulumuzda 31 kayıtlı öğrencimiz mevcuttur. Bu öğrencilerimiz sabah kanıt personeller eşliğinde evlerinden servisle alınarak okula getirilmektedir. öğle tatili yemeklerini okulumuzda veriyoruz. Ders bitince da gine beyyine personeller eşliğinde servisle evlerine gönderiyoruz. Okulumuz bünyesinde bulunan atölyelerde öğrencilerimiz eliyle hazırlanan mahsulat yılsonunda sergilenip satışı yapılmaktadır. Bu anlamda okulumuza maddesel anlamda bile katkı sunulmaktadır” dedi.

Hafif düzeyde özürlü olan öğrencilerin atölyelerde çalışabildiğini tamlayan Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölümü Öğretmeni Tuğba Akın de, “Sakil düzeyde mânialı olan öğrencilerimiz atölyelerde çalışamıyor. Benim 2 sınıfım bulunmaktadır. Toplamda sınıflarımızda 11 birey var. İş güvenliği tedbirleri alarak sınıfımızda çalışmalarımızı yapıyoruz. Burada dekoratif ürünler, vazo ve tepsi namına genelde ahşap ürünler üretiyoruz. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonradan yeniden bu bölümde çalışmaları üzere koruyucu olmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz genellikle yetenekliler. Bu bölümü sevdikleri üzere seçiyorlar” ifadelerini kullandı.

Atölyede eğitim gören 11. dershane öğrencisi Mehmet Elaslan ise ahşap sanatıyla ilgilendiğini belirterek, “Ahşapları kesip, hat verip, zımparalıyor ve serencam namına dahi vernikliyoruz. 3 yıldır bu okuldayım ve imdi becerikli oldum. Bütün burada çalışmak istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: