Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” erte Ankara’dan yola çıkma

Facia ve Müstacel Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insancasına yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda saat 10.00’da Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, hep 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hıfzıssıhha malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden bindi veriliyor

Trenler, mecmu 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insancasına ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 gıda kolisi, 42,7 titrem ağırlığındaki 7 bin 140 hıfzıssıhha kolisi, 203,8 titrem un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin debi ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına balaban yardım veriyor.

Ankara etkili trenler amacıyla müzaheret hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydın, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: