Pakistan’a yardım malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Kıyamet ve Acil Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, hâkim afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insancasına yardım köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’bile, AFAD Başbuğ Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Taşımacılık Umum Müdür Yardımcısı Aheste Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’de yaşanan yeğin afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların dahi afetzedelere acul tıpkısı şekilde ulaşmasını arzu eden Bozkurt, “Düş ediyoruz ki trenlerle revan hem yardım paketleri hem hijyen kolileri hem de çerge ve battaniye kadar anne insancasına yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların anne ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye umut ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört kesim belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde oluşmak için esenlik trenlerimiz yola artık. Geçtiğimiz salı haset Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları birlikte Pakistan’a başarmış olacak.”

“Tam demiryolcular canla başla çaba göstermektedir”

TCDD Transport Genel Müdür Yardımcısı Korkulu Altun üstelik 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 ton insanca müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Az Buçuk bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde hep 3 bin 991 kilometre vuzuh ikmal edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin gerekseme sahiplerine türlü olan yeryüzü güdük sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki kamu demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi dahi yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kısaca 350 titrem besin yardımının Pakistan’üstelik yaşanan besin sorununa balaban oranda katkıda bulunduğunu tabir fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece elan kolay atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza havari olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara deli dolu trenler amacıyla yardım hazırlayan vilayet, ilçe ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Ziyalı, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düz alıyor.

Share: