Pakistan’daki selzedeler amacıyla Kastamonu’dan 2 yardım tırı gönderildi

Kastamonu Valiliği koordinesinde hazırlanan 2 müzaheret tırı, Pakistan’birlikte hâkim bölgesindekilere ulaştırılmak amacıyla uğurlandı.

Pakistan’dahi meydana gelen başat felaketinde mağdur olanlar amacıyla Valiliğin düzenlediği müzaheret kampanyasına, İl Afet ve Evgin Uzanım Müdürlüğü (AFAD), amme çekicilik ve kuruluşları, sivil topluluk kuruluşları, iyicil hisse senedi insanları bindi verdi.

Gıda ve kovanlık ürünleri yüklü 2 tır, AFAD İl Müdürlüğü önünde planlı törenle yola çıktı.

Vali Avni Şarap, gazetecilere, Pakistan’ın iri bir acı yaşadığını, dost ve kardeş mevki Pakistan’a ve halkına muammer oldukları nazik hâkim felaketten dolayı yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

Şarap, “Sayın Cumhurbaşkanımız riyasetinde İçişleri Bakanlığımız koordinesinde toplanan arkalama kampanyasında ilimizden toplanan yarımları AFAD başkanlığına ulaştırmak amacıyla buradayız.” dedi.

Muson yağmurlarından bölgenin etkilendiğini nâkil Şarap, “Ülkenin üçte birinden dahası sular altında kaldı. 1400’e andıran Pakistan vatandaşı hayatını kaybetti, 600 binden fazla aile bu afattan etkilendi. Tarihlerinde görmedikleri ayrımsız afatla karşı karşıya kaldılar. Bize bile düşen yeryüzü baskı günümüzde her antlaşma geçmiş evvel koşan Pakistan halkının yanına herkesten önce koşmamız gerekiyordu. Serencam aynı yılda biz üstelik muhtelif sellerde bindi gördük. Bu destekler yardımıyla bir nice vatandaşımız yaralarını sardı ve ayağa kalktı. Bu yardımların mıntıka amacıyla ne söylemek olduğunu biliyoruz.” diyerek konuştu.

Gönderilen yardım kolileri için bilgelik veren Çakırdoğan, şunları kaydetti:

“2150 gıda kolisi ve 450 hıfzıssıhha kolisini erte Pakistan’a hareket edecek olan iyilik trenine yemlemek amacıyla bugün Kastamonu’dan uğurluyoruz. 19 kaza ve merkezimizde düzenlediğimiz kampanya ile 4 bölüm kadar güdük ayrımsız sürede koliler hazırlandı. İlerleyen süreçte elan çok gerekseme duyulursa bunu henüz geniş kitlelere yayacağız. Şimdilik bizden irade edilenin iki kalpsiz azık kolisini hazırladık. Benzeri yandan dahi 1500’e yakın besin kolisi hazırlanmaya devam ediyor. Onları da benzeri hafta içerisinde Ankara’ya sevk edeceğiz. Pakistan halkına Kastamonu’dan, kardeşlerinden esenleme merbutiyet ve esbak olsun dileklerimizi iletiyorum.

Çakırdoğan, gıda kolilerinin hazırlanmasında katkısı olan kamu alım ve kuruluşları ile sivil topluluk kuruluşlarına teşekkürname etti.

Yapılan duanın peşi sıra 2 tır Ankara’ya uğurlandı.Share: