Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinde “Esmer Devir” etkinliğinde Keşmirlilerle irtibat mesajı

Cammu Keşmir’in Hindistan eliyle ele geçirildiği 27 Ilk Teşrin’i “Kişmiri Dönme” kendisine niteleyen Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen etkinlikte Keşmirlilerle bağlantı mesajı verildi.

Misyon Şefi Yardımcısı Abbas Server Kureyşi’nin ev sahipliğinde, Cammu Keşmir’in Hindistan yoluyla ele geçirilişinin 75. yılı dolayısıyla planlı etkinliğe, Pakistan Cumhur Reisi Arif Alvi, Başvekil Şahbaz Lahut ve Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari’nin konuyla ilişkin mesajlarının okunmasıyla başlandı.

Kureyşi, burada yaptığı konuşmada, Hindistan’ın Keşmirlileri hürriyet ve hazar direnişinde susturmaya çalıştığını, bu yolda askeri yoğun kullanıldığını söyledi.

Pakistan’ın Cammu Keşmir’e müteveccih maneviyat desteğinin birlikte diplomatik ve politik bindi birlikte verdiğini anlatan Kureyşi, “Keşmirlilerin yakınlarında özgürlük mücadelesinde onlarla alay malay durmaya devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin Keşmir üzerine takındığı tutuma birlikte değinen Kureyşi, “Türk desteği ve Keşmir ile dayanışması, Hindistan işgali altındaki milyonlarca Keşmirliler amacıyla balaban ayrımsız enerji kaynağı ve kişi kaderini tayin ika hakkı uğrunda büyük ayrımsız ulama.” değerlendirmesi yaptı.

Keşmir’in bire bir kısmının Hindistan kontrolü altına girdiği dönem olan 27 Ekim (1947), Pakistan’bile “Kara Dönme” kendisine anılırken, Hindistan’bile ise “Ortaklık Günü” kendisine kutlanıyor.

Share: