Pancar rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

Sivas’ta çükündür sökümünün başlaması ile ortaya çıkan yüksek rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sivas ve çevresinde pancar sökümüne başladı. Olgunlaşan şeker pancarlarının yer altından çıkartılması ile ortaya kazanç faziletli rekolte üreticileri mutlu etti. Şükreden üreticiler pancar fiyatlarında üstelik düzeltme beklediklerini belirtti.

Şeker pancarı üreticisi Soner Pekyürek, bu yıl 300 dönüme mümasil alanda çükündür ekimi yaptığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl 600 dönüm alanda teşrinievvel yapmıştık. Geçtiğimiz yıl ki istenmeyen şartlardan ufuk üretimimizi nısıf yarıya düşürdük. Bol düzgün tarlaları günâşık üretimine ayırdık. Eğimli ve sert yerleri çükündür üretimi üzere değerlendirdik. Buna rağmen 8 tona andıran aynı hasat gerçekleştirdik. Bu cirim iyi. Cenabı Allah’ın rahmeti verimli, verimimiz güzel. Şuan amacıyla benzeri sıkıntımız bulunmayan” dedi.

Pancar işçiliği ile geçimini sağladığını tamlayan Mavi Ekinsi ise yaptığı açıklamada 13 kişilik tıpkı ekip yerine çükündür sökümü amacıyla Sivas’ta bulunduklarını tabir ederek, rekolteden kıran şükretti.

Sivas’ta pancar sökümünün ay sonuna büyüklüğünde sürmesi bekleniyor. Sivas’ta şeker hastalığı fabrikası bulunmadığı amacıyla Sivaslı yetiştirici söktüğü pancarını; Kayseri, Yozgat ve Tokat’taki fabrikalara kıymak zorunda kalıyor. – SİVAS

Share: