Pehlivan: “Menemen çömlekçiliğinin dünyaya açılması için elimizden geleni yapacağız”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı dev vazo ile adını geniş kitlelere duyuran acun şampiyonu Kumkuma Ustası Ahmet Taşhomcu, Menemen Çömlekçiler Derneği Başkanlığına seçildi. Taşhomcu, yönetim kurulu ile birlikte evvel ziyaretini Menemen Şehremaneti Başkan Vekili Işıklı Güreşçi’a yaparken, Güreşçi, “Menemen çömlekçiliği ortak hatır ve eş güçle inanıyorum kim çok özel çalışmaların altına imza atacak. Menemen çömlekçiliğinin; yani uz ellerimizin dünyaya açılması anlamında elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

Menemen Çömlekçiler Derneği Umumi Oturmuş, geçtiğimiz hafta Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirildi. İki adaylı seçimde Ahmet Taşhomcu ve Yüce Vukuf Antrenör riyaset amacıyla yarıştı. Seçimin galibi Ekin ve Turizm Bakanlığı Çömlekçilik Sanatçısı Ahmet Taşhomcu oldu. Tıpkı zamanda acun şampiyonu olan Taşhomcu, “Seçimin kazananı Menemen oldu; zira bu seçimin kaybedeni bulunmayan. Herhangi Bir arkadaşımız bizim üzere haddinden fazla zer. Bizler marifetli ellerimizle bulunmaz asar ortaya çıkarıyoruz. Eserlerimizi geniş kitlelere ulaştırmak namına elimizden geleni yapacağız ve daha çok çalışacağız. Menemen üzere şiddetli olsun” diye konuştu.

İlk görüşme belediyeye

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan amacıyla yaptığı 2.2 metrelik dev vazoyu, Menemen Belediye Başkan Vekili Görgülü Pehlivan ile birlikte Ankara’birlikte arz eden Çömlek Ustası Ahmet Taşhomcu’nun Menemen Çömlekçiler Derneği Başkanı sıfatıyla evvel müzakere durağı dahi uray oldu.

Menemen Şehremaneti Komutan Vekili Görgülü Pehlivan’a Menemen çömlekçiliğini yine canlandırdığı ve içten destekleri amacıyla teşekkürname eden Taşhomcu, şöyle konuştu:

“Menemen’dahi adeta uyuyan bir dev uyandı. Çömlekçilik sayenizde hesabına uygun şöhretini gine kazanıyor, Menemen Çömlekçiliği canlanıyor. Menemen Arsıulusal Kumkuma Festivali üstelik dünyadan ve Türkiye’den katılımlarla haddinden fazla adamakıllı oldu. İnşallah baş başa daha birçok amal yapacağız.”

“Misilsiz ustalarımız, hassasiyetimiz”

Komutan Vekili Işıklı Pehlivan üstelik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları kaydetti:

“Menemen, uran kadar ekincilik kabil birçok konuda kendine has özellikleri kâin tıpkı site. Menemen’in sunma majör değerlerinden biri da çömlekçilik. Misilsiz uz sanatçılarımız üstüne hassasız. Menemen çömlekçiliğinin; yani mahir ellerimizin dünyaya açılması anlamında elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Millî ve uluslararası düzeyde birçok sanatçıyı ağırladığımız Menemen Uluslararası Çömlekçilik Festivalinin ilki ciddi bent gördü. Gelecek sene bir kontak ve kardeşlik çatısıyla daha iyisini yapacağız. Sizlere ve yönetiminize başarılar diliyorum.” – İZMİR

Share: