Periyot Çifti, 65 almanak mutlulukların sırlarını açıkladı

Türkiye’üstelik boşanma oranının en erdemli olduğu illerin başında mevrut Aydın’da kısaca 65 yıldır bire bir yastığa kelle koyan Gün Çifti, mutluluğun sırrının mülk değil tolerans olduğunu söyledi. İlerleyen yaşlarına karşın halen tarım işlerine devam fail 86 yaşındaki Osman Aktarılma ile 78 yaşındaki Fatma Dolaşma, hayatın seçme güzeşte dönüş kolaylaşmasına karşın zihayat çiftlerin anlaşamayıp ayrılmasına fehva veremediklerini söylediler.

Aydın’ın Efeler İlçesi’ne kapalı Kızılcaköy’bile durma fail ve ilerleyen yaşlarına rağmen hayata sımsıkı sarılan Ahit Çifti, hayatın herhangi bir anını meşbu mahmul yaşamaya çalışıyor. Yaklaşık benzeri asra müstenit ömürlerinde evlendikleri günden günden bu yana hiç birbirlerini kırmadıklarını tamlayan Osman Dolaşma, eş kocanın birbirine gönül gözüyle bakması gerektiğini söyledi. Günümüzde familya koca arasındaki ‘üstünlük’ yarışının sağlam haddinden fazla bahtiyar yuvayı mutsuzluğa ittiğini üstelik tamlayan Osman Dönem, “İnsan tek başına ayrımsız hiç olduğunu idrak ettiği devir tam eşler mutlu evet. Biz bunu düşünülerek yaşayıp mutluluğun bizi tecezzi etmemesini sağlıyoruz” dedi.

Yaşlarının fazla olmasına rağmen, bu zamana kadar çalışmaktan vazgeçmeyen koşa, natürel besinler bezdirmek ve daima hareket etmenin mıhlı kalmanın anahtarı olduğunu belirtti. Tarım ve hayvancılıkla uzun yıllar boyunca birlikte çalışan Gün Çifti, “İnsanlar çok yalın kat sebeplerden evliliklerini bitiriyor. Bahtiyar tıpkısı evlilik sürdürmenin sunma gösterişsiz yolları, çiftlerin birbirlerini dinleyip, bu arada mesafe geçirmesi, birbirlerine bağlılaşım ve kaçınmak duymasıdır.” diye konuştular. – AYDIN

Share: