Reisicumhur Erdoğan, etkin yayında soruları yanıtladı: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz gazına ilgilendiren “Şu temel kadar Sakarya sahasında 540 bilyon, gayrı yaptığımız tespitlerde elan bunu aşan namevcut. Akıbet kendisine 110 milyar metreküplük var, bu rezervler belirleme edildikçe belki henüz fazlasını bile yakalayacağız.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, A Veri, ATV, A Para ve A News’in “Gündem Hususi” ortak aktif yayınında, gazetecilerin gündeme ilişik sorularını yanıtladı.

” Türkiye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in teklifiyle dünyaya gaz satabilecek benzeri devlet konumuna geliyor. Gaz merkezi hangi zaman kurulabilir? Şüphesiz tıpkısı sistemden bahsediyoruz?” sorusuna Erdoğan, “Gaz merkezi ile müntesip yerine Sayın Putin ile yaptığımız görüşmede, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığımız kapsamlı biçimde bir çalışmayı muhataplarıyla yapıyorlar. Balaban ihtimalle, Türkiye bu işin ayrımsız hub’u oluyor.” yanıtını verdi.

Bildirme yakın dalan kendisine de şu an itibarıyla Trakya bölgesinin görüldüğünü tamlayan Erdoğan, buradan çıkışla Avrupa’ya dağıtımın benzer olacağını anlatım etti.

Bunların önce tespitler olduğunu, çalışmaların devam ettiğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Doğrusu biz, teferruatlı zamandır erke merkezi olma uğrunda etap atıyoruz. Bunun üzere gerçek ve güzergah çeşitlendirmesi gerekiyordu. Eşkal gelmek üzere dahi biricik üs yeterli olanaksız, belli bölgelere bunu becermek durumundayız. Bizim bilfarz Azeri gazıyla ait da Bakü-Tiflis- Ceyhan ve Bakü-Tiflis- Erzurum yer yağı ve doğal gaz hatları üstelik var. Serencam Azerbaycan’a gidişimde bunları birlikte İlham Satış ile derinden görüştük. Tığ, oralardan da alacağız. Bunu TANAP ile alıp güçlendireceğiz. Ayrıca depolama tesislerimizi kuracağız. ve sıvılaştırılmış doğal gaz terminalleri… Bu FSRU dediğimiz gemilerle transfer, bunu ayrıca yapacağız. Karadeniz’deki doğal gaz keşfi bize ayrı tıpkısı okkalı katacak. beraber, tığ göreve geldiğimizde Türkiye’nin ne sismik araştırı gemisi vardı ne araştırı gemisi vardı. Nişancı Beyin Enerji Bakanlığı döneminde, o zaman ilk sismik ve taharri gemilerinin alımı yapıldı. Bunları üstelik biz alırken kar ettik. Şu anda bu gemilerin fiyatları vesaireleri haddinden fazla değişik bir noktada.”

“40 milyon metreküplük gazı sisteme vereceğiz”

peş peşe 3’üncü, 4’üncü muayene gemilerinin alındığını, bunların modern teknolojiye eş olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Hem Karadeniz’da hem Akdeniz’da bunları yapacağımız kadar, gerekince bizim farklı ülkelerde gaz kaynaklarının pahal olduğu yerlere dahi bu gemilerimizle gidip, oralarda araştırma çalışmasını yapıp, oralardan dahi natürel gazı çıkartarak, icap o ülkede veya üçüncü ülkelere bunları koca şansımız var. Bu konuyla ilgilendiren teklifler geliyor şimdi ayrı ayrı ülkelerden. Birinci tam söz gelişi Libya, ‘bu konuda bu soy çalışmaların içiresine girebiliriz’ diyor. Böyle tıpkı format söz konusu. Ama demincek hep alay malay ‘Tuna 1’ kuyusu dediğimiz buradaki çalışmalar önem sunu ediyor. Dolayısıyla Karadeniz’da Sakarya adını verdiğimiz o gaz şeyi önem sunma ediyor. Bütün bunlarla beraber Tuna 1 kuyusu, vesair taraftan TANAP, öteki taraftan gene Semavi Akım bunların hepsi geliyor ve bunlar bütünleşiyor belli bire bir noktada. Bütünleştikten bilahare üstelik Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda 540 milyar metreküplük benzeri keşfimiz var. Gazı 2023’e çoğaltmak üzere şu anda ekiplerimiz tehlikeli ayrımsız çalışma içerisinde.”

Cumhur Reisi Erdoğan, bununla kalmadıklarını, sahaları geliştirme faaliyetlerine birlikte devam ettiklerini dile getirerek, muayene gemileri Kanuni ve Yavuz’un eş anlı adına sahada çalıştığını söyledi.

İlk etapta 10 kuyu açacaklarını, buradaki günce üretimin 10 milyon metreküp olacağını aktaran Erdoğan, “Sahanın tamam üretime geçmesiyle 40 kuyuyla, günce 40 milyon metreküplük gazı sisteme vermiş olacağız.” dedi.

Sakarya Gaz Sahasının, keşiften evvel üretime kadar dünyanın arz hızlı yapılan bahir sahası olacağını tamlayan Erdoğan, Filyos’taki gaz işleme tesisinin inşasının bitmeme ettiğini kaydetti.

“Müjdeli duyum bekliyoruz”

“BOTAŞ, gazı ulusal sisteme bağlamak üzere karaca borazan hattını birlikte bu kamer içerisinde tamamlayacak.” diyen Erdoğan, Fatih Muayene Gemisinin, Sakarya sahasına yakın alanda, “Çaycuma 1” arama kuyusunda sondajına güzeşte hafta başladığını, oradan da sevindirici haberler beklediklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı Programında Karadeniz gazına ilişik ‘vahim ihtiraz müjdemiz olacak’ dediniz. Bu anlamda bire bir ölçü verebiliyor muyuz?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Şu temel kadar Sakarya sahasında 540 milyar, ayrıksı yaptığımız tespitlerde elan bunu aşan bulunmayan. Serencam olarak 110 milyar metreküplük var, bu rezervler tayin edildikçe ihtimal elan fazlasını bile yakalayacağız. Amma araştırma gemilerimiz çalışıyor. Sonuç aldığımız taharri gemisi, 12 bin metreye büyüklüğünde sondaj yapabiliyor, kabiliyete topluluk. Çokça ateş parçası tıpkısı sefine ve yaşı bakımından bile yaşlı değil. Bu bile bizim üzere şişman aynı üstünlük. Onun amacıyla arkadaşlarımızın bu gayretleri, bu incelemeleri yapmaları bizi ağır sıklet manada rahatlattı. Amma hesaplamalar kesinleşince sonuçlarını da yakın zamanda açıklayacağız.”

“Yeni kaynakları duymamız ırak değil üzere. Açıklamanızdan öyle gözüküyor.” denilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bölgeler, bu noktada artağan kadar görünüyor.” karşılığını verdi.

“Mösyö Kemal, ezberlettiklerini konuşmaya başladı”

“Tehalüf kesiksiz Türkiye’yi gayrikanuni işlerle ilişkilendirmeye çalışıyor. Muhalefetin dış dünyayı adeta müdahaleye çağıran söylemlerini görüyoruz. en üst gine ‘TSK’nın kimyasal zırh kullandığına’ dayalı ayrımsız bühtan Türk Tabipleri Birliği Başkanı tarafından dile getirildi. Temel uymazlık ve farklı muhalefetin bazıları birlikte buna ehil çıktılar. CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun ABD’bile geçirdiği sır 8 saat var. Tekrar ‘karaca servet aklama’ iftirasında bulundu. Bu konuda neler söylersiniz?” sorusu konusunda Erdoğan, şunları söyledi:

“Mösyö Eksiksizlik, Amerika’daki bu 8 saatlik ortadan kayboluşunun gizemini bu iftiralarıyla adım adım aydınlığa kavuşturuyor. Ilgi ederseniz şu anda Bay Kemal, kendisine ezberlettiklerini konuşmaya başladı. Politik hayatı hile, kusur, iftira ve türlü çarklarla mahmul Erkek Kemal, ülkesine ve ‘ben Atatürk’ün partisiyim’ diye niteleyerek kendini gizlemeye çalışıyor. Şurada aynı hafta, 10 dolaşma içerisinde anca tıpkı sıkılmazlık kim art arda, bu CHP zihniyeti ayrımsız taraftan bizim Silahlı Kuvvetlerimize hakaret etti, benzeri taraftan ‘kimyevi cebe’ dediler. İşte bu Tabipler Odasının başındaki kadını birlikte kendilerine göre bir yerde yaktılar. Bununla üstelik kalmadılar, bire bir üstelik ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin maalesef mızrap kaçakçılığıyla cari açığını kapattığı’ iftirasını attılar. Bunlar benzeri hafta süresince oldu. Hakeza densizlik tamam mu? Bu elbette tıpkısı siyasettir?

Tığ, terörle mücadele ediyoruz, yaptığımız yatırımlar arasında, köprülerimiz, tünellerimiz, metrolarımız, havalimanlarımız bilcümle bular arasında, terbiyesizce, sıkılmadan ‘cari açığı esrar ticaretiyle kapattığımızı’ söylüyor. Zaman henüz Ticaret Bakanım neyi açıkladı? ‘Bugüne kadar gelmiş önceki nema hızında yeryüzü nazik büyümeyi yakaladık’ dedi. Varsa elinde bir tutamak, çıkarsın bunu konuşursun.”

Reisicumhur Erdoğan, DOĞRU Fırka’nin, uyuşturucuyla mücadelede seçkinleşme etmiş tıpkısı erk olduğunu belirterek, “Amma sen şu anda hangi yapıyorsun? Maden baronlarına dayanç hazırlıyorsun, onlara kez açıyorsun. ve doğrusu senin zarfında kuru, kirli içenler var. Bunlar ortada. Amma kalkıp birlikte DOĞRU Parti iktidarına bu yakıştırmayı yapamazsın.” dedi.

“Neyini savunuyorsun?”

DOĞRU Öğür’nin terörle mücadelesinde alelhusus Güneydoğu’üstelik verdikleri mücadelenin hep uyuşturucu kaçakçılarıyla olduğunun altını çizen Erdoğan, PKK terör örgütünün uyuşturucudan nemalandığını, bunları atıl kuzuluk getirdiklerini söyledi. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

“Isabet eş başbuğ, şu anda tutuklanmış olan Tabipler Odasının Başkanı olan o kadını savunuyor. Neyini savunuyorsun? Bu karı elden Silahlı Kuvvetlerimize hürmetsizlik yaparak, yakıştırma yaparak… Sen bu yakıştırmayı bittabi benim Silahlı Kuvvetlerime yaparsın? Neymiş? ‘Burada maden, bilmem hangi, filan yapılmış’ üzere yakıştırmalarla, ondan sonra birlikte ‘üzerine gidilmemesi gerekirdi’ kadar laflar… İşte Bay Eksiksizlik üstelik savunuyor, özge tarafta HDP savunuyor. Elhak bambaşka savunanları üstelik yok, bunlar savunuyor. Neden? Çünkü bunlar birbirinin adeta ete kemiğe bürünmüşü. Ama bu şekilde kendilerini kurtaramazlar. Lüzum Silahlı Kuvvetler adına ister bizler bunları mail markajda strateji ediyoruz. Yargıda birlikte bunları kovalamaya bitmeme edeceğiz.”

(Sürecek)

Share: