Reze Hars ve Musahabe Şenliği başladı

Muğla’da Reze Belediyesince bu sene yedincisi planlı Kültür ve Danışma Şenliği, ev yakma ve ocaklık tüttürme merasiminin arkası sıra alay yürüyüşüyle başladı.

Kortej yürüyüşü öncesi Muğla Büyükşehir Belediyesi önünde planlı törende belediyenin umum oyunları ekibi eylem sundu.

Şenliğin açılışında mütekellim CHP Genel Komutan Yardımcısı Bülent Tezcan, aile ve bacanın sadece ehlîleşmek ve yemek pişirme gibi tıpkısı kültürü tabir etmediğini, bir zamanda aileyi, haneyi, birliği, dirliği, beraberliği tabir eden cesim tıpkısı kavram olduğunu söyledi.

Atasözlerinde başına keskin tıpkısı madde mevrut güç amacıyla “Ocağı söndü” tabirinin kullanıldığını belirten Tezcan, “Ocak, eş söndüğü antlaşma ‘Bacası tütmüyor.’ derler. Haddizatında dirliğin, düzenin namevcut olması demektir. Etrafında buluşulan kuma değerlerin yok olması demektir. Aradan güzeşte yüzlerce, binlerce yıl sonradan tığ aynı kültürü dilimize, deyişlerimize, atasözümüze, geleneklerimize girmiş ayrımsız kültürümüzü, Muğla’nın bu fena hâlde ilçesi, merkezdeki Menteşe ilçesindeki şenlikte ayrımsız nöbet daha yaşatıyor olmaktan nazik mutluluk ve esenlik alıyorum. Ocağımız hep tütsün. Bacamız hep tütsün. Ocağımız sönmesin. Daha balaban, daha dolgunca, daha şenlikli ocaklarda, bacalarda buluşalım.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Halk Güdücü birlikte Muğla’nın Türkiye’nin aydınlığa açılan penceresi olduğunu söyledi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de hars ve konferans kenti Menteşe’nin herkesin gıptayla baktığı, insanlarda birey isteği uyandıran, sakat site dokusu, tarihi ve kültürel mirasları ile insanı kendine calip imtiyazlı tıpkı site olduğunu dile getirdi.

Gelenek ve görenekleriyle haddinden fazla hususi tıpkı yaşam kültürüne topluluk Menteşe’nin güzelliklerini korumak ve ati kuşaklara aktarmanın kendileri amacıyla tıpkısı görev olduğunu vurgulayan Gümüş, “Zaman geleneksel hale getirdiğimiz ve sizlerin de katılımı ile değer kazanan, Menteşe Kültür ve Musahabe Şenliği’mizi yapmamızın ana amacı üstelik işte bu. Genişlik büyük değerimiz olan dirim kültürümüze sahip çıkmak ve nesilden nesle aktarma etmek. Bayram kapsamında meşbu komple 3 çevrim geçireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyelerince, Büyükşehir Belediyesi önünde sülale yakma ve ocaklık tüttürme merasimi yapıldı.

Törenin peşi sıra gökyüzüne sulh güvercinleri salındı.

Protokol üyeleri ve katılımcılar, daha sonraları belediye önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren söz yürüyüşüne katıldı.

Tören, Atatürk anıtına çelenk sunulmasının arkası sıra içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.Share: