Rize-Artvin Havalimanı’nda 3 ayda 196 bin 826 bulaşıcı trafiği gerçekleşti

Türkiye ve Avrupa’birlikte denize yapılan 2. Havalimanı Rize- Artvin Hava Meydanı’ndan önce üç ayda 196 bin 826 bulaşan trafiği gerçekleşti.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığından derlenen bilgilere göre, 14 Mayıs’ta hizmete giren Rize-Artvin Havalimanı, bölgenin gelişmesine ve Gün Doğusu Karadeniz bölgesine komşu ülkeler ile ticaretin ilerlemesine yardım sağladı.

Maşrık Karadeniz’in albeni ulaşımının kesintisiz ayrımsız şekilde sağlanmasına bindi veren Rize-Artvin Arsıulusal Havalimanı’nın açılmasıyla yolcu taşımacılığı üzere kullanılmamış bire bir mütenavip oluşturuldu.

Rize-Artvin Uluslararası Hava Meydanı’nın, Rize ve Artvin özellikle atılmak üzere Şark Karadeniz’da düzlük kayran turizm alanlarına, İstanbul ve Ankara üzere şehirlere havayolu ile çabuk, güvenli, konforlu erişim ile sıkıntılı içi ve sıkı dışı turizm potansiyeline ulama sunduğu gözlemlendi.

Şarki Karadeniz bölgesinin gelişimine ve ekonomisine artı ayar katan hava meydanı ile kişmiri yolu ile yapılan muvakkat ve yük taşımacılığının ayrımsız bölümü havayolundan sağlanmaya başlandı.

Bu nedenle, havaalanının açılması ile kişmiri amacında yapılan taşımacılıktan ufuk oluşan mahrukat tüketimi, yol bakım ve onarım, trafik kazaları ve zamana mecbur giderlerden artırım sağlanırken kara yolu trafiğindeki azalmaya vabeste namına egzoz emisyon değerlerindeki azalış ile çevrenin korunmasına bile oylumlu ulama sağlandı.

Rize-Artvin Hava Meydanı’ndan, 15 Ağustos 2022 tarihine büyüklüğünde olan 3 mahiye zamanda hep 1326 uçak ile 196 bin 826 palyatif trafiği gerçekleşti.

Ayrıca açıldığı tarihten orak ayı ayı sonuna büyüklüğünde olan dönemde ise 1258 ton angarya trafiği görüldü.

Yurt dışı seferlerinin de gerçekleştiği havalimanında evvel dar dışı uçuş Mekke’ye yapıldı.

-“Birlik ötesi. Kurum duyulacak yapıtlar bunlar”

Rize-Artvin Havalimanı’ndan İstanbul aktarmalı Moritanya’ya seyahat fail İsmail Oğuz, AA muhabirine, havalimanının bölgeye haddinden fazla iri palas sağladığını anlattı.

Evinden yürüyerek havalimanına geldiğini tabir fail Oğuz, “Bire Bir taş koyandan Cenabıhak razı olsun. Bundan henüz güzeli evet mu? 4. defa gezi ediyorum. Çok şişman basitçe.” dedi.

Recai Kurdoğlu ise Karadeniz’da Ordu’dan sonraları Rize’bile dahi denize dolgu havalimanının kendilerini bahtiyar ettiğini kaydetti.

Artvin’den uçuş üzere geldiğini vurgulayan Kurdoğlu, “Şeb geldiğimizde Arhavi’ye muvasala çokça henüz mahdut oluyor. Bölgede turizmle birlikte zat daim artıyor. Çokça beğendim. Ihtimal üstelik 50 sene sonraları yetmeyecek bölgeye ve bunu konuşacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Rize-Artvin Hava Meydanı açılışında önceki uçakla üstelik seyahat fail Başar İlişe da “İlk günkü heyecanla uçağa biniyorum. Bu topraklar benim ata toprağım. Evden çıktıktan 10 an sonra uçağa biniyorum. Tek tıpkı telaşemiz, ‘Geç kalırız, uçağı kaçırırız.’ telaşı namevcut. Bunun konforu yetiyor. Geçen seyahatimde tayyare tehir edildi. Evi aradım. ‘Hanım geliyorum.’ Çayı demledi, evimde bekledim. Bundan henüz dörtköşe ne cins. Kusursuz ötesi. Alım duyulacak yapıtlar bunlar. Er ve ucuza tüketmemeliyiz buraları.” ifadelerini kullandı.Share: