Romanlar, Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının hazırladığı gösteri planından memnun

Romanlar, Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hazırlanan “Anlatı Vatandaşlara Yönelik Izleme Belgesi ve Gösteri Planı”ndan mutlu.

Eğitim, istihdam, keyif, tahaffuz, toplumsal müzaheret ve sosyal hizmet kalkışmak üzere 6 değişik alanın yer aldığı kullanılmamış planda, Roman vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Gösteri planı kapsamında, bakir toplumsal ev projesi gerçekleştirilecek, Anlatı mahallelerinde “Gailesiz Ofisler” açılacak ve Hikâyeleme kadınların kooperatif kurmaları motivasyon edilecek.

Edirne Roman Dernekleri Federasyon Başkanı Erdem Güyümgüler, AA muhabirine, sonuç yıllarda Roman toplumunun hayatında iyileştirmeler ve değişimlere müteveccih icraat yapıldığını belirterek, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürname etti.

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Romanlara dokunan projeleri hayata geçirdiğini tamlayan Güyümgüler, şöyle bitmeme etti:

“Bakanlık, Romanların çalışmalarını sağlayacak ve çocuklarımızın gelişimini uydurmak için Izlem Gösteri Planı’nı hayata geçirdi. Tahkiye kardeşlerimiz planın hangi olduğunu soruyorlar. Eylem Planı, Romanlar üzere toplumda, eğitimde, barınmada, sağlıkta iyileştirmeler yapacak. Kabil olduğunca istihdamı çıkarmak hesabına devletimizle Anlatı toplumumuzun bu alanlarda alay malay icraat yapmasını sağlayacaktır.”

Güyümgüler, gösteri planında saha alan, Anlatı mahallelerinde kentsel transformasyon adı altında yerinde düzeltme modellerinin akıllıca olacağını dile getirdi.

“Genç Ofisler eğitime yardım sağlayacak”

Anlatı mahallelerinde açılması planlanan “Canlı Ofisler”in yarayışlı olacağına değinen Güyümgüler, şunları kaydetti:

“Dinç Ofisler, Anlatı STK’larının taleplerinden bir tanesiydi. Anlatı toplumunun yaşadığı mahallelerde internet sorunlarımız var, elektronik beyin sıkıntılarımız var. Zihayat Ofislerin mahallelerimizde açılacak olmasıyla çocuklarımız çalışmalarını yapabilecek. Boş zamanlarını da burada geçirerek topluluk içerisinde acul tıpkı şekilde eğitimlerine ulama sağlanması amaçlanıyor. Biz gösteri planından mutlu olduk. Bir Nice emek yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Anlatı açılımı yaptı. Daha bilahare külliyede Romanlarla buluştu. Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız çalıştaylar düzenledi.”

Hikâye gençlerin iş hayatına daha çok kazandırılması gerektiğine değinen Güyümgüler, Hikâyeleme mahallelerinde kurum modellerin artırılması ve desteklenmesi gerektiğini belirtti.

“Sorunlarımızın ayrımsız dakika önce çözüleceğini düşünüyoruz”

Hikâye vatandaşlardan Mustafa Körüklü birlikte yıllardır Romanlara yönelik bir nice gösteri planı sunulduğunu fakat gâh sorunların halen devam ettiğini söyledi.

Romanların hisse senedi hayatında elan aşkın vadi almasını ve eğitimlerinin artırılması gerektiğini vurgulayan Körüklü, “Gösteri planından memnun olduk. Sorunlarımızın benzeri zaman ilk çözüleceğini düşünüyoruz. Öncelikle eğitim ve kentsel inkılap alanında iyileştirmeler yapılmalı.” diye niteleyerek konuştu.Share: