Rusya ile Ukrayna arasındaki hububat krizi lacerem aşıldı? Cumhur Reisi Erdoğan etkin yayında açıkladı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı kuma etkin yayında serencam günlerde Rusya’nın askıya almasıyla dünyanın gündemine oturan tahıl sevkiyatı anlaşması hakkında konuştu.

“PUTİN VE ZELENSKİ İLE GÖRÜŞMELERİ YAPIYORUZ”

Krizle ait hem Ukrayna hem birlikte Rusya lideriyle bildirişim kurduğunu anlatım fail Erdoğan, “Değme ikisiyle bile görüşmeyi dilek ettiğimiz anda, aradığımızda 24 saat bulmadan görüşüyoruz. Sayın Putin lazım Zelenski’le görüşmeleri yapıyoruz. Onlardan aldığımız bilgilerle tıpkı başkası ile enformasyon ika fırsatını buluyorum. Şu anne kadar hangi sayın Putin hangi sayın Zelenesky’den menfi yaklaşım almadım. Kâffesi da olumlu yaklaştılar. Taleplere elimizden geldiğince olumlu yanıt verdik. Onlar de bize tek antlaşma hırçın yaklaşmadı” dedi.

“BANA YAPILSA BEN DA AKSEPTANS ETMEM”

Rusya lideri Putin’e üstelik topluluk sâdır Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Prag’dahi kiminle konuşuyorsam aleyhine konuşuyor. Ben de ‘hatalı yapıyorsunuz’ dedim. Rusya gibi tıpkısı devlete falsolu yaklaşımlar sergilerseniz, o birlikte kendini bire bir reis yerine kendini ezdirmeden ortaya koyacaktır. Bana yapılsa bire bir husus ego de etmem. Gereği neyse bunu yaparım. Demincek sayın Putin’in yaptığı bu. Dünyada en saygın ülkeden biri Rusya olacaksınız. Kalkıp hakeza saldırılara olur diyeceksiniz. Türlü değil.” ifadelerini kullandı.

“PUTİN’İ MAZI ARADIM, BUGÜN 12’DE KORİDORU AÇTILAR”

Krizi elbet çözdüğünü birlikte anlatan Erdoğan, “O bu yaklaşımları birlikte gördüğü amacıyla, yaşadığımız S-400’ü dahi gördüğü için. Kendisini aradık, geçmiş aradım, zaman 12.00’den itibaren tahıl koridorunu açtılar. Gübreyi bile inşallah açalım dedik. Başkaca aynı şeyi henüz bağladık. Cibuti, Somali, Sudan buralarda insanlar açlıktan ölüyor. İlk etapta buralara hububat naklini yapalım dedi. Akşam Zelenski ile görüştük. Bu devam edecek ve adımlarımızı buna bakarak yaygınlaştıracağız.” ifadelerine saha verdi.

“BUNUN ADINA LİDER DİPLOMASİSİ DİYORUZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Diplomaside yeryüzü kocaman netice getirici adımlar. Biz esbak sayın Putin’le bunları konuştuk. Tabiatıyla bunun yerine üstelik şef diplomasisi diyoruz. Herkes öyle lider olamıyor. Herşeyden önceki şef diplomasisini muvaffak olmak haddinden fazla çok mehabetli. Güzeşte Sholtz’la musahabe yaptık, ardından sayın Putin’le görüşmemizi yaptık. Bu görüşmeler repertuvar kazandırdığı kadar bire bir üstelik sayın Putin hakeza üzerine gitmekle kavrayışsız kadem atacak birisi değil. O zaman diyor ki, ‘işin eksiksiz manasıyla ahenk noktasını yakalayalım ki, bulgu alalım’. Biz bile gâh şeylere kendisine söylüyoruz. Almanya’yı söylüyorum. Dediniz ki, ‘yenilenebilir enerjiye geçeceğiz’ dediler. Kömür santrallerini kapatıyoruz dediler. Dedim ‘kusurlu yapıyorsunuz’. Epey bile termik santrallerini kapattılar. Doğalgaz kesilince yeniden ısıl santrallere dönmeye kararı verdiler. Önümüzdeki yılların soyunda Akkuyu’yu açacağız. beraber sayın Putin’le tıpkı de Sinop nükleer santralini konuştum. 2024’ün başı veya 2023’ün sonunda bire bir üniteyi açacağız. Sinop’ta yeni dörtlüyü mensur edeceğiz. Akkuyu bize 4800 megawat erke sağlayacak. Sinop dahi aynı şekilde. Bizim enerji tüketimimizin yüzdelik 20’sini sağlayacak” dedi.

Share: