RÜYA, HAYATA TUTUNDU

İZMİR’üstelik, down sendromlu dünyaya mevrut ve iki kez ayan kalp ameliyatı geçirdikten sonraları ruh piliyle yaşamını sürdüren Imge Değerli’a (8) lösemi teşhisi konuldu. Detaylı süre kimyasal tedavi gören ve fiziksel bariyer olmamasına karşın yürümeyi bırakan Umut, yaşadığı mukavemetli süreçlere karşın pes etmedi. Imge, verdiği mücadeleden galip çıkarak, lösemiyi atlattı. Mucizeyi yaşadıklarını anlatan asıl Hüsnügül Değerli (36), Umut doğduğu günden beri onu keyiflendirmek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Doktorlar hep ‘Bu geceyi de çıkarmayabilir’ dedi ama Umut hayata tutundu dedi.

İzmir’da ev kadını olan Hüsnügül Altın ve oğlunun sağlık sorunları zımnında çalışamayan Nusret Zer’ın (36) Ademiyet (3) ve Navaf Ali’den (5) önceki en büyük çocukları olan Rüya’un down sendromlu olduğu anlaşıldı. Yaklaşık 3 kamer boyunca kuvözde mütezayit Umut, kalbiyle ilişkin sevgili yaşamaya başladı. Imge, 6 aylıkken Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde açıkça duygu ameliyatına makbuz. Umut’un ailesi, oğulları 8 yaşına geldiğinde vücudunda meydana mevrut morlukları fark yazar, Ege Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde Düş’a kan kanseri teşhisi konuldu. Kestirmece 7 kamer süresince kimyasal tedavi tedavisi gören Düş, fiziki engel olmamasına rağmen yürümeyi bıraktı. Daha bilahare Umut’un ruh sorunları yeniden nüksetti ve tıpkısı kat daha örtüsüz önsezi ameliyatı oldu. Deminden ise önsezi piliyle yaşamını sürdüren Düş, tekmil bu mücadeleye ve metanetli süreçlere karşın hayata tutunmayı başararak, lösemiyi yendi.

‘KONUŞMAMAYA VE YÜRÜMEMEYE BAŞLADI’

Düş’un doğduğu günden bu yana iri sağlık sorunlarıyla savaş ettiğini ve gelişigüzel dönüş oğlunu kaybetme korkusuyla yaşadığını dile getiren esas Kızıl, şunları söyledi

Umut down sendromlu yerine dünyaya geldi. Haddinden Fazla ağırlık aynı proses geçirdik. 3 kamer boyunca kuvözde kaldı. Daha sonradan kalp sorunları başladı. Rüya acilen Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Hastanesi’nde bariz önsezi ameliyatına makbuz. Elan 6 aylıkken ihtisas ameliyatı oldu. 1,5 yıl cihaza vabeste yaşadı. 4 yıl duygu sorunlarıyla savaş etmekle geçti. Çokça şükür toparlandı, derken bu kere lösemiyle karşılaştık. Mecmu 8 yaşını doldurduktan sonraları bu hastalığı öğrendik. Rüya çok halsizdi. Vücudunda morluklar oluşmaya başladı. Yapılan testler sonucunda Ege Üniversitesi Hastanesi’nde lösemi teşhisi gecekondu. 6-7 ay süresince sıvı adına kimyasal tedavi aldı. Henüz sonraları ruh rahatsızlığı yeniden nüksetti. Kısaca 2 ay ilk yeniden küşade duygu ameliyatı oldu. Demincek kalbinde pil ile yaşıyor. Rüya bebekliğinden beri gördüğü ilaçlar ve kemoterapiler yüzünden yürümeyi bıraktı. Etibba yürümesi amacıyla bir engel olmadığını söylese bile o yürümüyor. Down sendromlu çocuklarda gâh davranışlarda obsesyon bile oluştuğu için yürümediğini düşünüyoruz. Rüya önceleri ‘anne’, ‘cet’, ‘amca’ diyordu. İlk kemoterapiyi aldıktan susmaya başladı. Imge doğduğu günden beri onu neşelendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Doktorlar ‘Bu geceyi da çıkarmayabilir’ dedi amma Umut hayata tutundu. Ego hep bu korkuyla yaşadım.

Rüya’un tedavi sürecinin iyiye gittiğini anlatan ağababa Altın ise Kemoterapi tedavisi tamamlandı. Kontrol altındayız. Tek sıkıntımız yürüyememesi fakat onun dışında temas madde amacında. Tedaviye müspet karşılık vermesi bizi çok sevindirdi. Hiç umudumuz kalmamıştı. LÖSEV’den çok fazla bindi aldık diye konuştu.

‘MUCİZE ÇOCUKLARIMIZDAN BİRİ’

Lösemili Ayrıntılar Vakfı (LÖSEV) Halkla İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Gamze Berçin Edirne da LÖSEV yerine 25 yıldır löseminin otama edilebilir bire bir çor olduğunu savunuyoruz. Şanlı olan tedavi ve hıfzıssıhha koşullarına ilgi söylemek. Düş birlikte takip ettiğimiz, destek olduğumuz tansık çocuklarımızdan birisi. Imge’un hikayesi imge yoğun. Dayanıklı çok süreçle mücadele edip bu süreci atlattı. İnşallah bundan sonrasında da hayatına arz mebzul şekilde devam edecek dedi.

Share: