Sağlık sorunları yaşadığı kilolarından kurtulup bayındır hamle atacağı günleri bekliyor

Zonguldak’ta lüks kiloları dolayısıyla yürüyemeyecek ayla gelen tutkun, uygulanan perhiz programının ardından olduğu tulum göden ameliyatıyla abat adım atacağı günleri iple çekiyor.

Alaplı ilçesinde eğleşme fail 43 yaşındaki Gaybubet Eli Açık, katmerli kiloları dolayısıyla nefes darlığı çekmesinin yanı sıra yürüyemeyecek hale geldi.

Işler olmaya karar veren Koçak, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Afiyet Aplikasyon ve Araştırı Merkezine başvurdu.

Hazırlanan diyet programı sonrasında 217 kilodan 209 kiloya sakıt Koçak’a elan bilahare Genel Cerrahi Asıl Bilgelik Dalı Dr. Öğretim Üyesi İlhan Taşdöven ve ekibince gayda mide ameliyatı yapıldı.

Ameliyatın arkası sıra henüz abat yürümeye başlayan Semih, uygulayacağı zinde tagaddi ve fiziki aktivite programının beraberinde yaşam tarzını de değiştirerek sağlığına kavuşmayı rüya ediyor.

“Obezite bir nice hastalığın etkeni”

Taşdöven, gazetecilere, hastanın kendilerine başvurduğunde üst kütle endeksinin 82 ve ‘süper obez’ olduğunu aktararak, “Faaliyetler sonrasında ertesi günde hastamız akarsu içmeye başladı. 2-3 dönme sonraları da yürüme ve alıştırma hareketlerine başladı.” dedi.

Taşdöven, obezitenin birçok hastalığın etkeni olduğuna meni ederek, “Obezite benzeri hastalık ve otama edilebilir tıpkısı hastalık. O yüzden erken engelleme edilirse hastanın vücudunda oluşturduğu zararlı etkilerden erken müdahaleyle ansız dönülebilir.” diye konuştu.

Hastanın hem rejim hem bile egzersizle hızla kilogram vereceğini tamlayan Taşdöven, “Hastaya dimdik beslenmeyi öğreteceğiz. Midesi küçüldüğü için çokça çok besin alamayacak. Alamadığı üzere kilo vermesine yardımcı olacak. Ne ameliyatı olursanız olun perhiz yapmazsanız, fiziksel aktiviteyi artırmazsanız, hayat tarzınızı değiştirmezseniz kilo alırsınız, veremezsiniz.” ifadelerini kullandı.

Kesat Selek de çocukluğundan bu yana kilogram aldığını aktararak, “Operasyon üzere araştırma yaparken İlhan hocaya rastladım. Burada olduğunu gördüm. Gelmeye değişmeyen verdim. Yürürken sırtım ve ayaklarım ağrıyordu. Müşkül çekiyordum. Kan sıkıntısı oluyordu. Merdiven çıkarken zorlanıyordum. Şimdi kendimi henüz ongun hissediyorum. Moralim da düzeldi. Cerrahi Müdahale olduğum için da henüz mutluyum. Doktorun önerilerine uyacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: