Şahika Katliamında, Anne Sevgili Dışında Yapılan Usa Vurma Savcının Görüşüne bile Uyularak Davanın Reddiyle Sonuçlandı

Malatya Şahika Yayınevi’nde 1’i Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ait esas davanın dışında Malatya 5. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’nde bile açılan aynı başka davanın baştan yapılan yargılaması zaman davanın reddedilmesi ile sonuçlandı. Savcının görüşüne uyan duruşma, sanıklar karşı ‘aynı ishal nedeniyle önceleri verilmiş aynı hâkimiyet veya küşade bire bir davadan’ yeniden yargılama yapılamayacağı gerekçesiyle ret kararı vererek davayı bitirdi.

Doruk Yayınevi’nde 18 Nisan 2007’bile yaşanan katliamda 1’i Alman uyruklu 3 yaşama öldürülen anne davaya 1. Alçak Ukubet Mahkemesi bakmıştı.

ANA DAVADA 5 SANIĞA 3’ER KERE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Malatya 1. Kısık Ukubet Mahkemesi, Zirve Fihrist’nde 3 kişinin öldürülmesiyle ait yargılamada ise 28 Ilkgüz 2016’da sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Saika, Salih Gürler, Cuma Özdemir ve Hamit Çeker, “tasarlayarak koca mıhlamak” suçundan 3’er sefer ağırlaştırılmış müebbet, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılmak” suçundan 30’ar yıl delik ve “kalifiye yağmaya adım” suçundan 9 sene 9’ar ay hapishane cezasına çarptırmıştı. Ukubet Yargıtay eliyle onanmıştı.

Şahika Katalog’nde 1’i Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine Fetullahçı Silahlı Terör Örgütünün (FETÖ) amacı doğrultusunda istimal ve yönlendirme için, intizam kurmakla suçlanan FETÖ mensubu 4 sanığı ‘iftira, hürriyeti mahrum kılma ve teşkilat hesabına cürüm işleme’ suçlarından sunulan hükümler konusunda Gaziantep Toprak Adliye Mahkemesinin verdiği 18 sene kodes cezası kayran mevkuf sanık İlker Çınar’ın cezasını onaylayıp, tutuksuz sanıklar Mehmet Ulu Badak, Mutlak Birdal ve Adnan Dinçer’in cezasını ‘tekrarlanmış müdrike’ dolayısıyla bozması konusunda sevgili 3 sanık yönünden baştan yargılanmaya başlanmıştı.

Ana sav sırasında gâh sanıklar veya şahitler yönünden yıpranmamış davalar bile açılmıştı. Bu kapsamda baştan açılan davanın 3. duruşması bugün Malatya 5. Kilolu Ukubet Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşma salonunda sanık Mutlak Birdal bulunurken, maznun Adnan Dinçer SEGBİS tarafından duruşmaya katıldı. Sanık Mehmet Yüksek Badak ise duruşmaya gelmedi.

SAVCI MÜTALAASINI TEKRARLADI

Cumhuriyet savcısı duruşmada ana hakkındaki görüşünü tekrarladı. Savcı, mütalaasında şu ifadeler düz aldı:

“Sanıkların tespit edilen eylemlerinin silahlı terör örgütüne unsur olma suçu açısından dikkate alınması gereken örgütsel nitelikte eylemler olduğu, UYAP kayıtlarına göre bile sanıklar hakkında örgüt üyeliği suçundan sunulan kararların olduğu, bu nedenle sanıkların üzerlerine tehirli kâin bühtan ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma suçlarının unsurlarının oluşmadığı belirtilerek iptal kararı verildiği, bu doğrultuda değme hangi kadar sanıklar Mehmet Ulvi Badak, Bağımsız Milletvekili Birdal, Adnan Dinçer karşı ihbar mektupları anne alınarak bühtan ve kişiyi hürriyetinden mahrum kılma suçundan amme davası açılmış ise de adı güzeşte sanıkların toprak adliye mahkemesi kararında düz aldığı amacıyla dosya kapsamında ihbar mektuplarının sanıklar vasıtasıyla evet da sanıkların sağladığı bilgiler sonucunda düzenlendiğine ait konkre tıpkısı delilin bulunmadığı, katılanlar ile ilişik sanıkların değme beyanlarının bulunmadığı, katılanların teftiş ve tutuklanma işlemlerinin uygulanması ile ilgilendiren olarak sanıklara yakıştırma edilen boyut ile ortaya çıkan son arasında sorumluluğu ötede derecede genişletecek şekilde nedensellik bağının kuruluş edilemeyeceği, sanıkların tayin edilen eylemlerinin silahlı yıldırı örgütüne üye olma suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, sanıklar üzerine silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma suçundan bitmeme fail ya de sonuçlanan yargılamaların bulunduğu bu haliyle akseptans edilen eylemlerin mükerrer yargılama konusu olduğu anlaşılmakta.”

AYNI SUÇTAN ELAN GEÇMIŞ YARGILANDIKLARI GEREKÇESİYLE DAVA REDDEDİLDİ

Sanıklar üzerine açılan amme davasının CMK 223/7 maddesi mucibince reddine değişmeyen verilmesini temenni edilirken, tutuksuz sanıklar Müstakil Birdal ve Adnan Dinçer, istinafın verdiği kararın yerinde olduğunu tabir ederek beraatlarını istedi. Duruşma, sanıklar hakkında ‘aynı ishal zımnında başlangıçta mevdu tıpkı buyruk yahut küşade bir davadan’ hava davanın reddine değişmeyen vererek, duruşmayı bitirdi.

İLKER ÇINAR’IN CEZASI ONANMIŞTI

Malatya 5.Kısık Ceza Mahkemesinin mevkuf maznun İlker Çınar’a ‘iftira’, ‘hürriyeti yoksun kılma’ ve ‘teşekkül namına yanlışlık işleme’ suçlarından 18 yıl 4 kamer verdiği mahpushane cezası, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesince onanmıştı. Çınar, anada davada verdiği çelişkili ifadeler konusunda hakkında cürüm duyurusunda bulunulması konusunda bu bakir sorun açılmıştı.

FETÖ MENSUPLARI MAHDUT DIŞINDA FİRARDA

Şahika Yayınevi Cinayetleri dubara davasında haklarında yakalama kararı mevcut FETÖ’nün neymiş TSK imamı ve örgütün ürün organı Ahit Gazetesi Genel Im Yönetmen Yardımcısı Hamdullah Kortej Öztürk, sanki beceri işlerden mesul yardımcısı “Takatli” harf isimli Rıdvan Akovalı, neymiş Kurnaz Umumi Komutanlığı sorumlusu “Atilla” harf adlı Suat Alp, örgütün Kurnaz sorumluları Bahir Civelek ve Nihat Özçelik yurtdışında firarda bulunduğu bildirildi.

Share: