Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi AACSB akreditasyonunu aldı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İşletme Fakültesi, The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) marifetiyle akredite edildi.

SAÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Cahit Ungan, AA muhabirine, AACSB’nin BENDE merkezli ayrımsız yapılış olduğunu ve kısaca 100 yıldır dünyadaki arz nitelikli pres fakültelerini akredite ettiğini söyledi.

Ungan, üniversitelerin işletme programlarının fakat yüzdelik 5’inin bu kuruluşa akredite olmayı başardığını aktararak, Türkiye’den 5 üniversitenin akredite edildiğini, SAÜ’nün bile 2. ihtişam üniversitesi olarak bu akreditasyonu almaya doğruluk kazandığını kaydetti.

Akreditasyonun işletmecilik eğitiminde dünyanın ulaştığı en son standartları temaşa ettiğini dile getiren Ungan, eğitim, talim, araştırı, sosyal sorumluluk, uluslararasılaşma kabilinden konularda okulun anlaşılan standartlara ulaştığını ve bunların sürdürülebilir olmasını hedeflediğini anlattı.

Ungan, akreditasyonu alarak uluslararası koca üstelik dahil olduklarını aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Bu akreditasyona erbap olan network dahilindeki okullarla bundan sonra aksiyon birliğimiz, etkileşimimiz daha da artacak. Bu okulların bir özelliği; daim işletmecilik eğitimini henüz gelecek elbet taşıyabiliriz noktasında kafa yormaları. Networke karışma namına öğrencilerimizin daha iyi yetişek almasını, akademisyenlerimizin arsıulusal değişim programlarından elan fazla yararlanmasını sağlayacağız. Genel anlamda ekol olarak yapmamız müstelzim terbiye-tedrisat, araştırı, içtimai ağırlık konularında dünyadaki standartları yakalayarak öğrencilerimize, Sakarya’ya ve akademisyenlerimize elan dolgunca imkanlar sunacağız.”

Geçmiş AACSB’nin derneğine başvurduklarını, ön incelemeden başarıyla geçtiklerini, kurumun belirlediği standartlara uygunluk konusunda tabir hazırladıklarını, bu süreçte kendilerine atanan mentorun havari olduğunu tamlayan Ungan, süreç sonunda standartlara uygun oldukları belirleme edilince akredite edildiklerini anlattı.

Mustafa Cahit Ungan, bu akreditasyonun kendilerini Türkiye’deki özge işletme fakültelerinden ayırdığına meni ederek, “AACSB, dünyadaki genişlik kalifiye işletme fakültelerini akredite eden bir yapılış. Harvard, MITOS, Stanford üzere dünyanın önde mevrut okulları AACSB eliyle akredite edildi. Ülkemizde de İstanbul, Sabancı, Antrenör ve Bilkent üniversiteleri bu akreditasyona cemaat. Büyüklük üniversiteleri arasında İstanbul Üniversitesinden sonraları akredite edilen 2. ekol olduk. Çokça bahtiyar ve gururluyuz.” ifadelerini kullandı.

Ungan, üniversite tedris üyeleri Prof. Dr. Kağan Tunahan ve Doç. Dr. Emrah Özsoy ile danışma kurulu üyeleri ve gayrı paydaşlara teşekkürname etti.

Share: