Sakarya’da Yapılan Su Zammına Dikbayır’dan Tepki: “İlk Toplantıda Zammı Et Kafalı Alıp Faturalardaki Bakım Onarım Ücretini Tamamen Kaldırın”

İYİ Tümen İdari İşler Başkanı Ümit Dikbayır, Sakarya’da suya yapılan yüzdelik 50 zamma tepki gösterdi. Dikbayır, Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Yüce’ye seslenerek “Sizden talebim, önümüzdeki evvel divan toplantısında suya yaptığınız bu zammı ansız almanız ve kestiğiniz faturalarda bu hizmet onarım ücretini ağız ağıza kaldırmanızdır. Beni idari mahkemeye başvurmak zorunda bırakmayınız” dedi.

İYİ Öğür Finansal İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Beklenti Dikbayır, seçim bölgesinde AKP’li büyükşehir belediyesinin yaptığı akarsu zammını eleştirdi. Dikbayır, bugün içtimai medya hesabından “Sakaryalı hemşehrilerim hesabına, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem Yüce’ye kilitsiz küreksiz çağrımdır” notu ile izah yaptı. Dikbayır şunları söyledi:

“SAKARYA HALKININ CEBİNDEN HERHANGI BIR AY 7,5 MİLYON, YILDA 90 MİLYON HAKSIZ PARA TAHSİL EDİYORSUNUZ”

“Geçtiğimiz ay suya yüzde 50 zam yaptınız. Bu bindirim nahak, yasasız ve hukuksuzdur. Yaptığınız bu zamda Sayıştay’ın görüşü da yoktur. Her ay faturalara 1 metreküp akarsu bedeli karşılığında bakım tamir ücreti fatura etmektesiniz. Bu bile kanuna mugayir ve hukuksuzdur. Suyun KDV’si yüzde 1 olmasına rağmen bu hizmet ücretine yüzdelik 18 KDV yansıtmaktasınız. Bu yöntem ile Sakarya halkının cebinden rastgele kamer 7,5 milyon, yılda 90 milyon haksız servet öğrenim ediyorsunuz.

“İLK TOPLANTIDA SUYA YAPTIĞINIZ BU ZAMMI GERİ ALIP FATURALARDAKİ BAKIM ONARIM ÜCRETİNİ TAMAMEN KALDIRIN”

Öz şehrimin belediyesini yönetimsel mahkemeye çevirmek istemiyorum. Sizden talebim, önümüzdeki önce meclis toplantısında suya yaptığınız bu zammı gabi almanız ve kestiğiniz faturalarda bu hizmet tamir ücretini tamamen kaldırmanızdır. Sakarya halkı adına sizden talebim budur.  Ben bu konuya mufassal çalıştım, hep beceri yönlerini biliyorum. Beni yönetimsel mahkemeye gezmek zorunda bırakmayınız.”

ELHAK İNDİRİMLİ OLAN SUYU ANKARA’DA DÜŞÜRMÜŞLERDİ

Ankara’üstelik ise filhakika tenzilatlı satılan suyun fiyatı Ekim kocaoğlan Meclis toplantısında AKP ve MHP çoğunluğu ile yine indirime tabi tutulmuştu. Almanak 300 milyon metreküp akarsu sağlanan Ankara’üstelik ücretin 6 TL olması ile elde edilecek olan 1.8 bilyon TL, ASKİ’nin 2.3 milyar TL olması muhtemel yıllık hareketlilik giderini dahi karşılamayacak. Açıklık vermeksizin artan enerji, personel ve tasfiye maliyetleri ile ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik şartlara karşın alınan bu kararın, ASKİ’nin mecmu evgin enfrastrüktür yatırımlarını durdurması anlamına geldiği bilgisi verilmişti.

Share: