SAMDOB, festivallerde bale ve müzikal sahneleyecek

Samsun Cesamet Opera ve Balesi (SAMDOB), Türkiye Hars Yolu Festivalleri kapsamında “Piri Resi Bey” balesi ve “Paylı Harikalar Kumpanyası” müzikalini sahneye koyacak.

SAMDOB’dan yapılan açıklamaya bakarak, Firez ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin uluslararası işaret değerine katkıda gezmek üzere 16 Eylül-23 Ekim’de düzenlenecek 2022 Bağ Bozumu Dönemi 2. Başşehir Kültür Yolu ve 1. Troya Hars Yolu Festivali’nde, ünlü ayrımsız müzikal ve bale sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Türk tiyatrosunun iri ustası Haldun Dormen’in kaleme aldığı, “Hababam Sınıfı” filmi müziğiyle gönüllerde padişahlık kuran Melih Kibar’ın bestelediği, Çiğdem Talu’nun üzüntü sözlerini yazdığı Paylı Harikalar Kumpanyası müzikalini, bestekâr ve orkestra şefi Kıvanç Bayır çalgı düzenlemelerini yaparak senfonik orkestraya uyarladı. Rejisör Şahan Gürkan’ın opera bale sahnesine taşıdığı müzikalin koreografisini ise Çiy Şenel üstleniyor. 100’ü çok sanatçı ve ustalık ekibin görev alacağı “Paydaşlı Harikalar Kumpanyası” müzikali, Ankara Resim Heykel Müzesi’nde 2 Ekim’de sanatseverlerle buluşacak.

SAMDOB, Çanakkale’de gerçekleştirilecek “1. Troya Firez Yolu Festivali’nde ise “Piri Reis Bey” balesini sahneye koyacak.

Osmanlı’nın yetiştirdiği makro değerlerden, denizlerin piri Muhyiddin Piri Bey’in hayatının görsel şölenle anlatıldığı “Piri Resi Bey” balesinin müzikleri Duygusal Atilla, koreografi ve librettosu Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a ilgili. Piri Başkan balesi 19 Ilkgüz Pazartesi haset Çanakkale İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde sahnelenecek.

Share: