Samsun ekonomi haberleri… Bafra Ovası’nda “8. Çeltik Hasat Şenliği”

Samsun’un Bafra ilçesinde “8. Çeltik Hasat Şenliği” gerçekleştirildi. 2 bin 200 çeltik üreticisinin 128 bin dekar alanda çeltik üretimi yaptığı ovada düzenlenen etkinlikte Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, biçerdöverle çeltik hasadı yaptı.

Karaburç Mahallesi’nde planlı şenliği katılan Vali Görgüsüz, çiçekle karşılandı. Tören Düzeni konuşmalarının ardından konuşan Vali Dağlı, “Bafra’mız haddinden fazla eli nimetli topraklar üzerinde. Etkin insanları, akarsu kaynakları, iki yapıt ayrıca ara sıra üç yapıt alınabilen artımlı toprağı ile ülkemiz için haddinden fazla mehabetli nokta. Türkiye’yi besleyebilecek olan tıpkı lokasyondayız. Bu büyüklüğünde potansiyelimiz, bu büyüklüğünde imkanımız var. Bu alanları daha de artağan ağıl yayımlamak yoluyla, bunu dahi yapmamamız içi tek neden namevcut. Daha neler yapmamız diyerek düşündüğümüzde birincisi seçme sene şu mal etti bu etmediydi çıktı konuşmamamız lazım bu çağda. Neler fora etmek lazım? Verilen fiyatların çok çok iyi olduğunu alelhusus fındık, çeltik, mısır bunu hele anlatmak istiyorum. B anlamda Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz, Bafralılar olarak. Neler yapmamız gerekir diye niteleyerek düşündüğümüzde istihsal planlamamızı az buçuk henüz dikkate alamız gerekir. Yani bu sene hangi kadar dirilik lamba karpuzu etmekte, ne kadar güç mısır tohum bunlarla ilişik bizim kaymakamlığımız bünyesinde yapmış olduğumuz benzeri himmet var. Bunu şu zaman ekincilik bakanlığımızla geliştiriyoruz. Onun konusunda gitmek aracılığıyla Bafra’daki çalışmayı tığ Türkiye’ye denk bire bir benzeri kendisine ortaya koyabiliriz. Ayrıksı yapmamız gereken konuştuğumuz amma artık aynı an evvel gerçekleştirmemiz gerektiğini düşündüğüm markalaşmayı sağlamamız geçişsiz. Alelhusus pirinçte markalaşma bizim için akıbet kademe koca. Yani Bafra’nın pirinci çuvallara doldurulmak vasıtasıyla ayrıksı tıpkısı yerlere götürülüp orada paketlenip oraların ismi verilmemeli. Ama sonuçta bütünü bizim memleketimiz bu konuda tıpkısı şeyimiz yok. Ancak Bafra’nın pirinci Bafra pirincidir. Bunu tığ Türkiye’ye bu şekilde pazarlamamız, satmamız gerekir” dedi.

Ilbay Dağlı’nın konuşmasının arkası sıra öğrenciler eliyle folklor gösterisi ile bitmeme fail etkinlikte Bafra pirincinden yapılan pilav yeme yarışmasında enteresan anlar yaşandı. Aktiflik böylece Ilbay Dağlı, biçerdöverle çeltik hasadı yaptı. Biçerdöverden nazil Ilbay Görgüsüz, “Biçerdöverimizi kullandık, hasadımızı yaptık. Geçen yıl bile sürmüştüm bildiğiniz kadar. Aslında haddinden fazla mahdut. Balkı, bereketli kazançlar olsun, taneleri eli nimetli olsun” ifadelerini kullandı.

Hasat sonrası Bafra pirincinden yapılan pilav ikramıyla aktiflik akıbet buldu. – SAMSUN

Share: