Samsun haberi! Bafra Ovası’nda kapya biberden 126 bin titrem rekolte bekleniyor

Samsun’un Bafra Ovası’nda üretilen kapya biberde rekoltenin 126 bin ton olacağı anlayış ediliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün açıklamasına göre, Bafra ilçesini görüşme fail Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kapya biberi toplayan üreticilerle görüştü.

Bafra Ovası’nın gönen, sıcaklık gibi iklimsel özelliklerle yer özellikleri bakımından bir nice sebzede olduğu gibi kapya biber yetiştiriciliği üzere birlikte gayet akla yatkın çatı sunduğunu vurgulayan Kuvvetli, Samsun’un kışlık ve yazlık sebzelerde bütün 878 bin titrem üretimle şanlı yeri bulunduğunu belirtti.

Bu ürünlerin özellikle gelenlerinden birinin üretiminde Türkiye’da ikinci tam meydan aldıkları kapya biber olduğuna meni fail Akva, “Kapya biber etinin etine dolgun, cılız yön miktarının çok olması, ekonomide evire çevire yeri bulunması zımnında ağırbaşlı şekilde rica edilmektedir. 2021’de 32 bin dekar alanda 113 bin ton rekolte olmuştu. Bunu bu sene 126 bin ton olarak hesap ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Samsun Bafra Göveri Üreticileri Birliği Başkanı Ademiyet Aşevi birlikte kapya biber hasadında kolaylıkla alelacele sona yaklaşıldığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Bafra biberi, ahraz, görünüm ve alelhusus salça üretiminde ehemmiyet kazanan balıketinde kısımca varlıklı olması nedeniyle yarar sağlıyor. Yüzdelik 70 kadar erdemli salça oranı ile ezgi ve zevahir olarak Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana kadar biberin adeta temel vatanı olan illerimizin yanında İstanbul, Ankara kabilinden iri şehirlerimize bile erdemli oranda gönderme ediliyor. Bu sene verim ve fiyatlardan memnunuz. Kapya biber, dekara 3,5- 4 ton gibi ürün ve 10 liraya varan kilogram fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürmüştür.”

Share: