Samsun haberi! Kavak’tan gücük gelişmemiş

Kavak Müftüsü Yakup Kıran, Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Kült Görevlileri haftaları dolayısıyla Ilçebay Faruk Atar’ı musahabe etti.

Ziyarette Bayır, Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Ilmek Görevleri haftaları dolayısıyla yaptıkları ve yapacakları etkinlikler karşı bilgi vererek, Mevlid-i Nebi Haftası üzere Ilmek İşleri Başkanlığı eliyle herhangi bir yıl tıpkısı temanın belirlendiğini, bu yılki temanın ise “Peygamberimiz, cami ve uyarma” olduğunu kaydetti.

Atar de Müftü Belen’e verdiği bilgilerden kıran teşekkür ederek, birlik ilmek görevlilerinin ve İslam aleminin Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftasını kutladı.

Ziyaret böylece Belen, Atar’a Mevlid-i Nebi kitabı takdim etti.

Ziyarette müftülük büro müdürü Halil Ağabey birlikte bulundu.

Kavak Ziraat Odasından üzüm asmasında “erken budama” uyarısı

Kavak Kültür Odası Başkanı Süleyman Aslankaya, çiftçilere üzüm asmalarında erken budama yapılmaması uyarısında bulundu.

Aslankaya, yaptığı açıklamada, üzümde miktar ve kaliteyi artırmak amacıyla budamanın tekniğine akıllıca ve bir zamanlar yapılması gerektiğini söyledi.

Kış budamasında asmanın yaprağını dökmüş ve istirahat döneminde olması gerektiğine dikkati çeken Aslankaya, “Bazen üzüm üreticilerimiz hasattan birden sonraları asık yaprağını dökmeden budama yapıyor. Yersiz yapılan bu budama, asmanın kış soğuklarından zarar görmesine sebep olmaktadır. Bu dönemde asmada akarsu ve besin maddesi faaliyeti bitmeme etmektedir. ” dedi.

Asmadaki budamanın almanak sürgünlerin ağız ağıza kahverengi olup odunlaştığı dönemden gözlerin uyanmasına 15 dönme kalana kadarki dönemde yapılması gerektiğine anlatan Aslankaya, üreticilerimizin tafsilatlı bilgiyi tarım ve orman müdürlükleri ile serbest ekincilik mühendislerinden alabileceklerini kaydetti.

Share: