Samsun haberi: ‘Samsun Şehir Müzesi’ 8 ayda 30 binden aşkın ziyaretçi ağırladı

‘Samsun Kent Müzesi’ 8 ayda 30 binden aşkın ziyaretçi ağırladı

Avrupa’nın yer prestijli 6 müzesinden biri: Samsun Site Müzesi’

SAMSUN – Samsun’un toplumsal, tarihi, kültürel, coğrafi ve kazançlı yapılarına ait bilgilerin, eserlerin ve belgelerin bulunduğu ve “Avrupa’nın genişlik prestijli 6 müzesinden biri” olan Samsun Site Müzesi’ni 2022 yılının önce 8 ayında 30 binden aşkın dirilik gezdi.

Samsun Şehir Müzesi, 2013 yılında ‘Her Kente Aynı Site Müzesi’ sloganıyla kapılarını ziyaretçilerine açtı. Müzenin giriş katında Samsun’un zaman bilimsel tarihi, Kurtuluş Savaşı’nda Samsun’da yaşananlar ve Samsun’un tütüncülük geçmişi karşı bilgiler meydan alıyor. Atatürk, Cumhuriyet Dönemi Samsun, mübadele ve göçler, yaşanan afetler, sanatçıların hikayeleri kabil bir nice eserin görselli ve yazılmış anlatımları ile insanlara kösemenlik veren Şehir Müzesi’ni 2022 yılının önceki 8 ayında 30 bini aşkın yaşama mülakat etti.

Samsun Büyüksehir Belediyesi’nin ‘Yasayan Site, Yasayan Müze’ sloganıyla hayata geçirdiği ‘Samsun Kent Müzesi’, 2015 yılında Avrupa’nın en prestijli 6 müzesinden biri seçildi.

Samsun’a dair her şey

Müze üzerine bilgelik veren Samsun Site Müzesi Birim Sorumlusu Nilgün Sarıçoban, “Burası şehrimizin ayrımsız rehberi, şehrimizin tıpkısı vitrini üzere görülmektedir. Samsun’a gelen turistler üzere önce geçmiş Şehir Müzesi’ni mülakat etmelerini, daha bilahare şehri gezmelerini başvuru ediyoruz. Çünkü şehrimiz ile alakalı tarihi rehberliği, biz burada öz rehberlerimiz aracılığı ile müzemize gelen herkese yapabiliyoruz. Burada mevcut herhangi bir antet esasen Site Müzesi’nin bire bir rehberi sayılır. Söz Gelişi girişimizde yaklaşık ’15 bin yıllık tıpkı geçmişe yaslanırım’ diyor. Şehrimizde kâin Tekkeköy Mağaraları’nda evvel basamak izleri ile alay malay Site Müzesi ziyaretlere başlıyor. Henüz sonraları 19 Mayıs 1919 Milli Savaşım dönemi ve trok, Samsun üzere çok önemlidir. Yaklaşık 2 sunum yapı gezmekteyiz Şehir Müzesi’nin içerisinde. Camdan tıpkı tünel ile birbirine sadık olan binalarımızda, tarihsel sürece ilişik benzeri binamız ve geleneklerle, ekonomiye tutkun tarihi bilgi ve objelere ait ayrımsız binamız bulunmaktadır. 8 ayda 30 bin ziyaretçiyi esbak bulunmaktayız. Ayrıca okul sürecinde bile ziyarete gelinen tıpkı müzedir bura. Milli Terbiye Müdürlüğü ile gelişigüzel ‘Müzede Aynı Gün’ ünlü proje yürütüyoruz. Güzeşte yıl 4. ve 5. sınıflar ile gerçekleştirdiğimiz bu projeyi, bu sene 6. ve 7. sınıflar ile düzenleyeceğiz” dedi.

Share: