Samsun ruzname haberi… Samsun Aşağıavdan Mahallesi’nde Yaşayanlar, Merhametsizce Atılmış Tesisi’nde Mülhak Yetenek Projesine, Çed Toplantısında Reaksiyon Gösterdi: “Kardeşimi, Evladımı…

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun İlkadım ilçesindeki, Aşağıavdan Mahallesi Gürgendağı mevkiinde aktif vatandaşlar, Entegre Atılan Yönetimi Tesisi üzere kapasite artışı planlamalarına reaksiyon gösterdi. Buğulu bir Avdanlı, “2007’den sonraları ciğerimiz yandı. Kardeşimi kaybettim kanserden. Evladımı kaybettim kanserden. Komşularımı kaybettim kanserden. Bunlar bilcümle, bu pisliğin yüzünden gitti. 500 bin insanın vebalini, günahını kim çekecek?” dedi. Aynı apayrı vatandaş ise “Bu insanlar burada yara soluyor. Biz keder soluyoruz. Toprağımız zehirleniyor. Bahçelerimiz zehirleniyor. Birileri üç kuruş para kazanacak diyerek, bu insanlar zehirleniyor” diye niteleyerek konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin, Avdan Köyü’ndeki Entegre Atılmış Dalavere Tesisi’nde kapasite artışı projesi, nahiye sakinlerinin tepkisini çekti. Vatandaşlar, ÇED süreci kapsamında yetkililerin proje ile ilişik verdikleri bilgilere itiraz etti. Bir yetkili, şunları söyledi:

“Tığ burada, her şekilde düzlük genişlemesi yapmayacağız. Şu anda oradaki bulunan durumu iyileştirmeye çalışıyoruz. İyileştirmeden kastım, ekonomiye ıslah. Uray atıkları buraya karışık yerine geliyor. Tığ bunların önceki kadeh, esrar, kağıt kabil; ekonomiye et kafalı kazanılabilecek malzemeleri ayırıyoruz. Örgensel atıklar gömülüyordu. Bu defnedilme sırasında, ekonomik kaybolma yaşıyoruz. Bunları tığ biyogaz tesisine alacağız. Orada anne gösterge özne malzemeyi bile gaz yerine alacağız ve ruh üreteceğiz. Böylece kokuda dahi kısık anlamda bire bir azalma olacak. Bu gaz yalnızca elektriğe çevrilecek.”

Yetkiliyi dinleyen köylüler, itiraz etti. Ayrımsız vatandaş, “Tığ bunu istemiyoruz. Faydalı. Siz kendiniz oturun, orada o devir” dedi. Aynı apayrı vatandaş ise, “Bitti o imdi, uymak namevcut” dedi.

Aynı eksantrik vatandaş, mikrofonu alarak şunları söyledi:

“Kendim Aşağıavdan köylüsüyüm. Kült görevlisiyim. Tıpkısı senedir kan kanseri hastasıyım ve otama görmekteyim. Yabancı değilim, provokatör dahi değilim. Lime parça anlatmaya çalışıyorum. Az önceki hanımefendi konuştu. İnanın bu insanların kulağına birlikte girmedi ki başka kulağından çıksın. Biz burada hangi yaşadığımızı biliyoruz. Şu topluluğu gördüğünüz zaman anlamanız lazım. Henüz çıktı tek şey izah etmenize lüzum bulunmayan. Bu insanlar burada kırıcı soluyor. Tığ zehir soluyoruz. Toprağımız zehirleniyor. Bahçelerimiz zehirleniyor. Birileri üç kuruş mülk kazanacak diye, bu insanlar zehirleniyor. Bize anlattıklarınız size göre nesep birlikte olsa, bu insanlara bakarak hikaye artık. Allah rızası amacıyla bunu anlayın. Siz kendiniz bu ortamda sürdürmek gerek misiniz? Derhal kapatılması lazım.”

Bire Bir başka yurttaş ise şöyle konuştu:

“1940 senesinden beri bu köyde yaşıyorum. 2002’ye büyüklüğünde haddinden fazla güzelce yaşadım. 2002’den sonra, hele 2007’den sonraları ciğerimiz yandı. Kardeşimi kaybettim kanserden. Evladımı kaybettim kanserden. Komşularımı kaybettim kanserden. Bunlar hep, bu pisliğin yüzünden gitti. 500 bin insanın vebalini, günahını ki çekecek?”

Vatandaşların itirazlarının ardından Samsun İlkadım Belediyesi Yer Dulda Arama Müdürü Süleyman Tanrısever ise “Sizin mustarip olduğunuz bu konuda, Başkan’ımızın bana ayrımsız tavsiyesi oldu. Oraya gideceksin, mikrofonu eline alacaksın ve burada bundan sonra çöp deposunun çalışmasını istemiyoruz, diye söyleyeceksin dedi. Bilcümle insanların mustarip olduğunu görüyoruz. Bu konuda insanların sözlerine karşılık vermeyen varsa, bence yer büyük hainliği burada yapıyordur. Bundan ahir konuşmaların fazla ayrımsız önemi namevcut. Biz istediğimizi dile getirdik.”

Share: