Samsun siyasa: Samsun meclisi toplandı, 37 özellik komisyonlara devretme edildi

Samsun meclisi toplandı, 37 özellik komisyonlara havale edildi

SAMSUN Samsun Büyükşehir Şehremaneti Meclisi Teşrinievvel Ayı Bayağı Toplantısı’nda 35 ruzname, 2 gündem dışı koyulmak üzere toplam 37 ruzname maddesi fikir birliği ile ilgilendiren komisyonlara havale edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Teşrinievvel Kocaoğlan Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Divan Güruh Salonu’nda Sedir Başkanvekili Nihat Antipatik başkanlığında yapıldı. 35 ruzname, 2 ruzname dışı olmak üzere 37 maddenin hepsi oybirliği ile komisyonlara devretme edildi.

Yabancılar Pazarı Sıra Enerjisi Santrali Yapım Projesi

Gündem dışı maddelerden biri olan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce Yabancılar Pazarı Gün Enerjisi Santrali Imal Projesi için gerek duyulan 50 milyon TL kredinin İller Bankası yahut değişik bankalardan, yüreklilik veren mal kuruluşlarından kullanılması maddesi oybirliği ile akseptans edilerek divan gündemine alınarak ait komisyona devretme edildi.

Zaman enerjisi santrali projesi maddesi için meze düz CHP grubu divan üyeleri, “İlk açıklayan eşit 25 milyon TL’ydi, demincek 50 milyon TL’ye isabet. Bu sistemin bize geliri hangi büyüklüğünde olacak ya üstelik kâr maliyet hesabının komisyona getirilmesini irade ediyoruz. Faiziyle 70 milyon TL’yi bulan tıpkı yatırımın kâr maliyet ilişkisine bakıp ona bakarak görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sedir Başkanvekili Nihat Antipatik, tafsilatlı süredir tarih enerjisi santrali için çalışmaların sürdüğünü tabir ederek, “Bu konuda ince zamandır tıpkı faaliyet vardı. Başkanımız Mustafa Çıpa bu çalışmayı yürütüyor. İnşallah sonu itibariyle şehrimize, esnafımıza anlı şanlı peki. CHP grubunun talebini da ait arkadaşlarımıza ilettik” dedi.

Öte yandan CHP grubunun meclise sunduğu istifham önergesinde, Kurupelit Yat Limanı’nın batısında bulunan itfaiye alanının bitişiğindeki otopark alanının adının “Atakum Samsunspor Parkı” olması öneri edildi. Teklife DOĞRU Fırka grubu, böyle mefret bire bir konunun tamam meclis ekip başkanvekilleri ile görüşülüp yer akıllıca düz belirlendikten sonra meclise getirilmesi taraftarı olduklarını söyledi. Soru önergesi, düşünce çokluğu ile reddedilerek gündeme alınmadı.

Maddeler 12 Ilk Teşrin’de komisyonda görüşüldükten bilahare 14 Ekim’bile mecliste ele alınacak.

Share: