Samsun ve 6 ilde Gaziler Günü kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Ilbay Zülkif Dağlı, Belediye Reisi Mustafa Demir ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diril, milletin martir ve gazilere şükran medyun olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ahali Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Şehremaneti Komutan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının hayat dolu destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün bütün yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan gönül borcu, minnettarlık duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, DOĞRU Fırka Tokat Mebus Mustafa Arslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Güdücü, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Eylül Gaziler Haset dolasıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Karaömeroğlu, Şehremini Barış Ayhan ve gazi dernekleri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından içtinap etmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün medlul ve önemini tamlayan konuşmaların yapıldığı merasim, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Rençper, Gaziler Haset kutlama etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle benzeri otelde kahvaltıda buluştu.

Arkası Sıra Çorum Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törende Ilbay Mustafa Dikici, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Martir Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şüheda Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Çoban, törende yaptığı konuşmada, bir cenk meydanındaki sunma efdal mertebenin şehitlik olduğunu, gazilik mertebesinin da yer yüksek ikinci dirlik olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Vali Fellah ve beraberindekiler, şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Muharrem Biçer tarafından şehitlerin ruhu için yakarış edildi.

Çankırı

Çankırı Anıt Alanı’nda düzenlenen törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Sancak Salih Nazik, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Sağ ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra tevakki etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün fehva ve önemini tamlayan konuşmanın peşi sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yazıhane Başkanı Ahmet Çelik,19 Ilkgüz Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların yurt olmasını sağlayan ve devletin bekası uğruna canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı aynı gün olduğunu söyledi.

Konuşmanın arkası sıra Kore Gazisi Mustafa Kurt ve ayrımsız öğrenci tarafından türkü okundu.

Abide Alanı’ndaki törenin arkası sıra 100. Yıl Ekin Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Ilbay Avni Çakır, Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kastamonu Büro Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Abla Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra program Ahali Eğitim Merkezi’nde devam etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün deme ve önemini belirten konuşmasının peşi sıra şiirler okundu.

Daha bilahare Huy Hars Köyü’ndeki programda konuşan Ilbay Avni Şarap, Türk milletinin tarihinin racon ve şerefle yoğun olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi.

Yavuz Sahih Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde planlı tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Elan sonra ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle dostane etti ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı.

Törene, Ilbay Masatlı ile Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Fatih Harabelik, Belediye Başkan Vekili Cemal Düş Kılıç, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Yazıhane Başkanı Ahmet Ünverdi, kurum müdürleri ve gaziler katıldı.Share: