Samsun’da “Uçurtmalar akliyeci merhem üzere havalanıyor” şenliği düzenlendi

Samsun’da, usçu çıkar yol kullanımının önemine dikkati kaldırmak amacıyla, “Uçurtmalar akliyeci ilaç üzere havalanıyor” şenliği gerçekleştirildi.

İl Afiyet Müdürlüğünce çocuklara rasyonalist ilacı kullanımının önemini söylemek üzere Batıpark’ta planlı “Antibiyotikte değil sağlığında ısrarcı ol” temalı şenlikte kollar uçurtma uçurdu.

İl Afiyet Müdürü Muhammet Yüce Oruç, gazetecilere yaptığı açıklamada, rasyonalist umar kullanımının, kişilerin etiket bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, akla yatkın müddet ve dozda kullanması anlamına geldiğini söyledi.

Bunun dışındaki tanımların “usçu olmayan umar kullanımı” adına kabul edildiğini anlatan Oruç, “Kamu dünyada olduğu üzere ülkemizde bile falsolu ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen yavaş tıpkısı sorundur. Dünya Esenlik Örgütünün önerileri doğrultusunda bu sorunun önüne geçilmesi, halkımızda ve keyif çalışanlarımızda akılcı umar kullanımı ile ilgilendiren farkındalık sağlanması üzere etkinliği düzenledik.” dedi.

Oruç, dünyada en sık tanıdık ve sunu fazla ölümle engelliliğe illet olan ihtisas soy, amansız hastalık, şeker hastalığı gibi bulaşıcılığı yoksuz hastalıkların Türkiye’da yüzde 25 azaltılmasının hedeflendiğine işaret ederek, “Aile hekimleri kendilerine mukayyet olan obez, hipertansif, diyabetik ve kardiyovasküler risk değerlendirmesi yapılması gereken hastalar, yaşlı bireyler ve mıhlı bireylere dayalı listelerden tarama ve izlem işlemlerini yapmaktadır. Hipertansiyon, şeker hastalığı yahut obezite hastalarının tansiyon, kilogram ve dem şekerlerinin kontrol altında olması amacıyla ev hekimli tedavi planı yapılarak takibi sağlanacaktır.” ifadesini kullandı.

Share: