Samsunlu Kenevir Üreticisi: “Tığ Yöntemince Kandırıldık. Birtakım Eşhas Parasını Yediler, Narlısaray Halkı Tamamen Kıygın Edildi”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

CHP Samsun Saylav Neslihan Hancıoğlu ve Tekirdağ Saylav Okan Gaytancıoğlu, Samsun’un Vezirköprü ilçesine mecbur Narlısaray Mahallesi’nde kendir üreticilerinin sorunlarını dinledi. Kendir üreticisi Hasan Belletici, kendilerine haddinden fazla nazik vaatler verildiğini belirterek, “Tığ resmen kandırıldık, bir çıkmazın içerisine çekildik. Bazen kimi eşhas parasını yediler, Narlısaray halkı tamamen mağdur edildi” dedi. Narlısaray Mahallesi Muhtarı Mualla Sezgen ise “Ektiğimiz kenevirlerimiz elimizde kaldı. Parasını alamadık, mağdur olduk. Şu anda haddinden fazla perişanız” diye konuştu.

Neslihan Hancıoğlu ve Okan Gaytancıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 31 Ağustos’ta Samsun’de yapacağı kadro toplantısı öncesinde, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’da yapılan yerel seçimler öncesinde kenevir tarımında uçucu kaza kendisine açıkladığı Vezirköprü’nün Narlısaray Mahallesi’nde kenevir üreticilerini musahabe etti.

“KENEVİR TEMAS ALANDA KULLANILAN BİTKİDİR”

Okan Gaytancıoğlu, “Bire Bir kendir tarlasındayız. Çoğu herif, bunun uyuşturucu konu özelliğini agâh. Doğrudur, eroin maddede yapılır ama gani kullanıldığında, yani bu özelliği namevcut edildiğinde tılsım sanayisinde, oluşum sanayisinde, plastik sanayisinde, ayrıca otomotivde, hatta feza sanayisinde, temas alanda kullanılan tıpkısı nebat. Biricik yıllık ayrımsız bitki ve yine üretim üssü adına de Samsun Vezirköprü ilçesi seçilmiştir” dedi.

Neslihan Hancıoğlu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019’daki domestik intihabat öncesinde, Vezirköprü’yü kenevir üretiminde tayyareci ilçelerden tıpkı yerine açıkladığını anımsattı. Hancıoğlu, “Elbette ki çiftçimiz, üreticimiz, kenevir ekimine o dönemde başladı. Ama geldiğimiz bugünkü durumu ise eken, üreten arkadaşım anlatsın” diyerek kenevir üreticisi Hasan Antrenör’a bayram verdi. Belletici, şunları söyledi:

“NARLISARAY HALKI YERINE YÖNTEMINCE KANDIRILDIK”

“Sizlerin dahi söyledikleriniz gibi sözler, vaatler verildi ve bu Narlısaray Mahallemiz üzerinden çok iri reklam yapıldı. Çokça nazik vaatler verildi. İşte ‘fabrikasını kuracağız, geliştireceğiz, Narlısaray halkı kalkınacak, kâfi ki siz hars; tığ hükümet adına, Cumhurbaşkanlığı yerine gerek milletvekilleri adına ister bölgedeki gelişim insanları yerine arkanızdayız. Siz yeter ki ekin üretin, biz tamamen sizi kalkındıracağız’ politikası ile tığ kandırıldık. Tığ yöntemince kandırıldık, bir çıkmazın içerisine çekildik. Ara Sıra bazı eşhas parasını yediler, Narlısaray halkı tamamen mağdur edildi ve köyün ortasına depo yapıldı. Köyün ortasına antrepo yapılmaz. Köyün ortasını antrepo namına kullandılar. ve bu karye, kendiri üstelik 2019’dan beri henüz mümasil bir zamana büyüklüğünde duruyordu. Bir şekilde arz böylelikle kaldırıldı. Bunun üzerinden birileri mülk yedi, vesselam bu zamana kadarki olan biten; bire bir gram ongunluk olmadı. O dönem bugündür tığ, Narlısaray halkı adına mağdur edildik kendir, kenevir üzerinden. Vezirköprü, tıpkısı zamanda AKP’yi yüzdelik 70 destekleyen bir ilçeyiz. Narlısaray Mahallesi kendisine yüzdelik 70 destek çıkıyor. Yüzde 70 görüş kayran tıpkı mahalle, aynı diyar, bir kaza bu şekilde kaderine metrukiyet edilemez, mağdur edilemez. Tığ, bunu akseptans etmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, tığ bunu akseptans etmiyoruz. Şahsen siz kendi ağzınızdan söylediniz, hezel verdiniz ve şu anda bizi yapayalnız bıraktınız, tecezzi ettiniz, kaderimize bıraktınız. Kaderimizle beraberce bıraktınız bizi. Bu yakışmıyor, ego bunu böyle söylüyorum. Benim üzerime bile rastgele başka bire bir şekilde birlikte gelmeyin. Yani biz, burada sıkıntımızı, problemimizi size söylemeyeceğiz bile kime söyleyeceğiz, kime duyuracağız sesimizi. Biz, sizi oralara, destekleyerek oyumuzla oralara getirdiysek ara sıra benzeri şeylerin olması lazım.”

“KENEVİRLERİMİZ ELİMİZDE KALDI. PARASINI ALAMADIK, MAĞDUR OLDUK”

Narlısaray Mahallesi Muhtarı Ulu Sezgen de yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“Narlısaray olmasaydı kendir tohumunu Türkiye’bile bulma şansı yoktu, çünkü yıllardır bu bizim Türkiye’üstelik, dünyada sunma artağan kendisine ülkemizde bunu bırakmadan ekimini fail biricik Narlısaray’dır. Mızrap özelliği rate. 31 Mart 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanımız filhakika şöyle dedi; ‘Vezir ve Narlı yerine tohumları tescillenecek’ dedi. Narlısaray bu tohumları, Karadeniz Araştırı olsun, Amasya TİGEM’üstelik yetiştirsin, çoğaltsın diye tohumları oralara verdik. Onlar bile şu dakika yetiştiriyor ama 2019’dan sonradan dahi şükür olsun buraya, ‘kendir ne oldu, kuşkusuz yaptınız, elbet ettiniz’ diyen biricik siyasi, sizden başka gelen olmadı. Bizim elimizde, ektiğimiz kenevirlerimiz kaldı. Parasını alamadık, kıygın olduk. 3 bin 500 nüfusu olan Narlısaray’ın şu anda bin 300 nüfusu var. Benzeri birlikte senede üç öğün verim alınan bir arazi, 10 bin hektar toprak; işte kenevirlerin boyunu görüyorsunuz. Bu kenevirler, sulansalar 4 metre, sulanmadığı amacıyla bu büyüklüğünde kaldılar. Yani biz, şu anda çok perişanız. Çok sıkıntılı durumdayız. İnşallah bu sesimizi bu yukarıdakiler, nüfuz partisi olsun… Tabii siz üstelik yanımızdasınız sağlıklı olun teşekkür ederiz. Bu konuda bize apotr olursanız Narlısaray adına çok balaban ayrımsız makbule geçecek.”Share: